Maailmarekordilise ehitustempoga Paldiskisse veeldatud maagaasi (LNG) vastuvõtuvõimekuse arendavad Alexela ja Infortar peavad projekti suurimaks riskiks poliitilist otsust, et Vene gaas muutub mõne aasta pärast jälle koššeriks.
- Kui valitsus paneb paika Vene gaasist loobumist tähtaja, lahendab erasektor LNG-terminali rajamisega tervikprobleemi, usuvad Infortari juhatuse esimees Ain Hanschmidt (vasakul) ja Alexela Grupi nõukogu esimees Heiti Hääl. Foto: Liis Treimann
Infortari juhatuse esimehe Ain Hanschmidti sõnul ei saa Vene gaasi kinni keerata enne novembrit, kui kai on valmis. Eraettevõtetena soovivad partnerid teha kogu projekti otsast lõpuni kuni taasgaasistamise võimekusega laeva prahtimise või omandamiseni. Riigiga on oluline sõlmida niinimetatud hinnaerinevuste leping, et terminali toetataks sarnaselt roheenergiaga: kui turule tuleb Vene gaasi, siis hinnavahe kompenseeritakse, selgitas Hanschmidt.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuigi Kaja Kallase juhitud valitsus on võtnud vastu otsuse tulevikus Vene torugaasist loobuda, ei pruugi Stenbocki majas vastuvõetud otsused täielikult realiseeruda, sest ühelt poolt pole valminud Paldiski LNG-terminali äriplaani ja teisalt võivad lähiriigid lasta Eesti moraalse valiku põhja.
Selleks, et Eesti valitsuse otsusel Vene gaasist loobuda oleks reaalne mõju, tuleks Vene gaasi import lõpetada Läti ja Soomega ühiselt ning gaasi ei tohiks Venemaalt sisse osta ükski ostja, ütles Baltic Energy Partnersi partner Marko Allikson.
Valitsuse liikmed tegid põhimõttelise otsuse, et Eesti loobub veel sel aastal Venemaa gaasi impordist.
Kui järgmiseks talveks soovitakse gaasi varustuskindluses riske mitte võtta, tuleks valitsusel viivituseta otsustada veeldatud maagaasi (LNG) kai ja ujuvterminali rajamine ning koostöös erasektoriga see maailmarekordi tempos ellu viia, ütles Alexela Grupi juhatuse esimees Marti Hääl.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.