Luminor: sõda paneb ettevõtjad uusi kasvuallikaid otsima
Luminori värske majandusprognoosi kohaselt jääb Eesti majanduskasv tänavu minimaalseks ehk nullilähedaseks, kuid juba järgmisel aastal kasvab majandus taas neli protsenti. Seda juhul, kui Venemaast on edukalt suudetud võõranduda.
Ekspordi äralangemisest olulisemgi on vähenenud ligipääs puidule, metallidele ja väetistele, mis vähendab Luminori hinnangul Eesti ettevõtjate võimekust kaupu ning teenuseid toota. Foto: Erik Prozes
Luminori peaökonomist Lenno Uusküla selgitas, et tavaolukorras oleks tänavu koroonast taastumise taustal Eesti majanduskasvuks 3–4%, kuid toormete hinnatõusu ning geopoliitilise olukorra tõttu jääb kasv pea olematuks. „Toormete hinnatõus suurendab kulutusi impordile ja viib majandusest raha välja. Sellele omakorda lisandub Venemaa turu äralangemine Eesti eksportijatele ning transiidisektorile,“ rääkis Uusküla.
Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, tõusis märtsis aastaga 30,3 protsenti.
Luminori peaökonomisti Lenno Uusküla sõnul jääb Eesti majanduskasv sel aastal ühe protsendi juurde. IMF näeb samal ajal euroala kasvu 3 protsendi lähedal.
Alexela grupi suuromanik Heiti Hääl rääkis Äripäeva raadio saates "Kuum tool", et märtsikuine enam kui 15protsendiline hinnatõus on alles algus. Ukraina sõja järelmid ja Venemaa sanktsioneerimine toob kaasa muudatused, mis tõstab hindu mitmes sektoris.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.