Ühel Vene oligarhil on õigus teiste vara kokku krabada
Nii kui ettevõtted Venemaalt põgenevad, saab need üle võtta üks väheseid oligarhe, keda sanktsioonid pole tabanud, Siberi kaevanduskontserni Norilsk Nickel omanik Vladimir Potanin, kirjutab Financial Times.
Kaevandusfirma Norilsk Nickel osanik Vladimir Potanin võtab järjest positsioone sisse Venemaa panganduses ajal, mil Lääne omanikud ja Putini-vastased sealt kiirkorras lahkuvad. Foto: Reuters/Scanpix
Kui Vladimir Potanin 1990ndatel aastatel Venemaa kurikuulsat programmi "laenud aktsiate vastu" välja töötas, kasutas ta oma poliitilist mõju ja panganduse mõjuvõimu selleks, et odavalt väärtuslikku riiklikku tööstusvara osta. Nüüd, kui Lääne sanktsioonid Venemaa Ukrainasse tungimise tõttu teiste oligarhide tegevust takistavad, kasutab Potanin oma varandust, et osta osalusi Venemaa suurtes pankades, mida müüvad riigist põgenevad Lääne kontsernid ja need, kes on president Vladimir Putini vastaste poolel.
Venemaa pangandusmagnaat Oleg Tinkov väidab, et ta oli sunnitud end peitma ja müüma oma osaluse pangas, mille ta asutas, pärast seda, kui ta kritiseeris sõda Ukrainas ja põhjustas Vladimir Putini režiimi vastureaktsiooni, kirjutab Financial Times.
Soome tolli sõelale on jäänud veel umbes 21 arvatavalt Vene Föderatsiooni tipp-poliitikutele ja oligarhidele kuuluvat luksuslikku kaatrit, mille lõpliku arestimise kohta tuleb otsus ilmselt lähipäevil.
Paar päeva tagasi pandi Vene oligarh Andrei Melnitšenkole peale sanktsioonid, nüüd teatas Itaalia politsei, et arestis tema 143-meetrise 530 miljonit eurot maksva superjahi, vahendab Reuters.
Eile avaldatud sanktsioonide uue paketi nimekirjas seisab oligarh Andrei Melnitšenko, kellega seotud Eesti firma võib samamoodi sattuda keelu alla, seades näiteks surve alla Sillamäe sadama.
Kuidas töötab Tehnopoli tehisarukiirendi, millist tuge idufirmad sealt saavad ja millised ettevõtted on oodatud osalema, sellest räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.