Eesti energiakontsern Utilitas sõlmis lepingu maailma juhtiva tuulikutootjaga Vestas üheksa tuuliku paigalduseks Pärnumaale Saarde valda rajatavasse tuuleparki. Saarde valla eelarvesse tõotab see igal aastal 43 000 eurot lisatulu.
- Utilitase üheksa tuulikuga Saarde tuulepargi asukoht kaardil. Saarde tuulepargi eeldatav aastatoodang saab olema 135 GWh, mis teeb sellest Koidu sõnul Eesti suurima toodanguga tuulepargi. Tuulepargi toodang katab üle 40 000 majapidamise aastase elektritarbimise vajaduse. Foto: Utilitas
Saarde vallavanem Külli Karu kommenteeris küsimust loodavate uute töökohtade kohta vallas, et pärast tuulepargi valmimist tekib eeldatavasti vähemalt 5-7 otsest ja kaudset pikaajalist töökohta, mis on seotud tuulepargi opereerimisega. Saarde tuulepargi ehitusfaasis on platsil erinevate ettevõtjate töötajaid Karu sõnul kokku enam kui 50, enamik neist on seotud ehituse, materjalide tarnimise ja teenindusega
Vallavanem märkis, et tuulepargi hooldusmeeskond õpetatakse välja kohapeal tuulikutootja enda hooldusspetsialistide poolt. Samuti toimuvad vajalikud kursused tuulikutootja enda koolituskeskustes. "Saarde vallas ei ole ühtegi spetsiaalset õppeasutust, kus saaks õppida tuulikute hooldustehnikuks," lisas vallajuht.
Küsimusele, et kui suure positiivse mõju annab tuulepark konkreetselt Saarde valla iga-aastasesse eelarvesse, vastas Karu, et varem sõlmitud hüvitiskokkuleppe puhul oleks positiivne mõju eelarvele prognoosi kohaselt ca 40 000 eurot aastas, aga uue regulatsiooni rakendamisel sõltub hüvitis elektrienergia börsihinnast. "Kõrgemate börsihindade korral oleks uue regulatsiooni järgne hüvitis suurem kui vabatahtlikus hüvitiskokkuleppes rakenduv tasu. Samas tagab fikseeritud määr laekumiste ettenähtavuse ja stabiilsuse," ütles Karu.
Küsimusele, kas konkreetsed inimesed, kes selle tuulepargi läheduses elavad, saavad ka eraviisiliselt oma taskusse talumistasu, vastas Karu, et arendusega alustanud ettevõtte Tuulepealne Maa OÜ ja Saarde vallavalitsuse vahel on sõlmitud hüvitiskokkulepe, mille kohaselt maksab tootja iga elektrivõrku antud MWh elektrienergia eest Saarde vallale hüvitist 0,32 eurot. Hüvitiskokkuleppe sõlmimise ajal puudus tema sõnul Eestis tuuleparkide regulatiivne kompensatsioonisüsteem.
Vallavanema sõnul jõustuvad alates 01.07.2023 keskkonnatasude seaduse muudatused, millega kehtestatakse tuuleenergiast elektrienergia tootmise tasu ehk nn tuulikutasu. Selle kohaselt jaotub tuulikutasu järgmiselt: 50% tuulepargi mõjuala elanikele ning vähemalt 50% kohalikule omavalitsusele.
"Käesoleval hetkel räägime arendajaga läbi, millise lahenduse rakendamine on seadusest tulenevaid tingimusi arvestades kohalduv. OÜ Tuulepealne maa, mis on OÜ Utilitas Windi sidusettevõte, on avaldanud valmisolekut vabatahtliku hüvitiskokkuleppe asendamiseks seadusega kehtestatud talumistasuga," ütles Karu.
Otse elanikele makstav tuuliku talumistasu tekib 01.07.2023 jõustuva keskkonnatasude seaduse alusel.
Edgar-Kaj Velbri
WALLESSi vandeadvokaat
Advokaat: järgmise aasta suvel jõustub seadus, mis kehtestab otse elanikele makstava talumistasu
Advokaadibüroo WALLESS vandeadvokaat Edgar-Kaj Velbri selgitas, et meretuulepargi mõjuala on Eesti Vabariigi piirkond, mis ulatub meres paiknevast tuuleelektrijaama torni keskpunktist kuni 20 kilomeetri kaugusele.
Maismaa tuulepargi mõjuala on Eesti Vabariigi piirkond, mis ulatub kuni 250 meetri kõrguse tuuleelektrijaama puhul kahe kilomeetri ja 250-meetrise ning kõrgema tuuleelektrijaama puhul kolme kilomeetri kauguseni tuuleelektrijaama lähima torni keskpunktist.
Seni vabatahtlikult arendajate ja kohaliku omavalitsuse vahel sõlmitud kokkulepete pinnalt reeglina elanikele endile talumistasu ei makstud. Selle asemel tasuti talumistasu kas kohaliku omavalitsuse või vastava kohaliku elu arendamiseks loodud MTÜ eelarvesse.
Otse elanikele makstav talumistasu tekib 01.07.2023 jõustuva keskkonnatasude seaduse alusel.
TASUB TEADA!
Asukoht: Edela-Eestis, Pärnumaal, Saarde vallas
Saarde valla eelarve oli 2022. aastal ligi 7 miljonit eurot, sh elanikelt laekuv tulumaks 3,6 mln eurot.
Hüvitis. Vald hakkab saama Utilitaselt hüvitist 0,32 senti iga elektrivõrku müüdud megavatt-tunni eest ehk ligikaudu 43 000 eurot aastas.
Kui suur panus on see hüvitis valla eelarvesse? 0,6% moodustab makstav iga-aastane toetussumma tänavusest Saarde valla eelarvest.
135 gigavatt-tundi on Saarde tuulepargi üheksa tuuliku eeldatav aastatoodang.
Utilitas: Eestisse pole juba kaheksa aastat paigaldatud ühtegi uut tuulikut
“Eestisse pole juba kaheksa aastat paigaldatud ühtegi uut tuulikut. Tuulikute tehnoloogia on selle ajaga väga kiiresti edasi arenenud ja meie soetatavad Vestase V150 tuulikud on Eesti kõige moodsamad ja efektiivsemad. Võrreldes kümne aasta taguse ajaga saab praegu palju vähemate tuulikutega toota kordades rohkem energiat,” selgitas Utilitase kontserni juht Priit Koit.
Üheksa tuulikuga Saarde tuulepargi eeldatav aastatoodang saab olema 135 GWh, mis teeb sellest Koidu sõnul Eesti suurima toodanguga tuulepargi. Tuulepargi toodang katab üle 40 000 majapidamise aastase elektritarbimise vajaduse. Arendaja ja Saarde vald sõlmisid kokkuleppe, mille kohaselt tootja maksab vallale iga elektrivõrku müüdud megavatt-tunni elektrienergia eest hüvitist 0,32 eurot, mis on siis eeldatavat toodangut arvestades 43 000 eurot ühes aastas. Arvestades näiteks, et Saarde valla 2022. aasta eelarve oli ligi 7 miljonit eurot, siis moodustab see tasu 0,6% valla eelarvest.
Utilitase tütarfirma Tuulepealne Maa OÜ teatas augusti keskel ka lepingu sõlmimisest teede- ja elektrivõrgustiku ning generaatorite vundamentide ehituseks summas 12,5 miljonit eurot . Tööd peavad valmis olema tuleva aasta oktoobriks.
Saarde valda lubatakse uusi töökohti
Utilitas investeerib tuulepargi rajamisse kokku üle 60 miljoni euro. Tuulikute paigaldamine algab plaani kohaselt järgmisel kevadel ja täisvõimsusel elektritootmine 2023. aasta teises pooles. Saarde valla jaoks tähendab tuulepark uusi töökohti ja iga-aastast rahalist tulu valla eelarvesse.
“Mullu seadsime Utilitases eesmärgi saavutada tegevuses süsinikuneutraalsus hiljemalt 2030. aastaks. Seoses tänavuse geopoliitilise olukorraga ja selle tulemitega on selge, et tempot tuleb tõsta ning see eesmärk saavutada lähima viie aastaga. Tuuleparkide rajamisel on süsinikuneutraalsuse kava elluviimisel oluline roll. Uute taastuvenergiaallikate lisamine on hädavajalik fossiilsete ja imporditud kütuste kasutamise vähendamiseks,” lisas Koit.
“On hea meel, et saame tarnida V150 tüüpi tuulikud Saarde tuulepargile, jätkata koostööd Utilitasega ning aidata Eestil kiirendada rohepööret,” ütles Vestase Põhja- ja Lääne-Euroopa müügi asepresident Juan Furones. “Need üheksa tuulikut on Eestis seni paigaldatutest kõige modernsemad ja efektiivsemad. Lisaks usaldas Utilitas meile 30aastase täisteeninduse lepingu.”
Tuuleenergia arendamine on osa Utilitase strateegiast olla juhtiv taastuvenergia tootja. Utilitas arendab maismaa- ja meretuuleparke nii Eestis kui ka Lätis, kus kuulub neile Grobina tuulepark koguvõimsusega 20 MW, samuti Targalesse ehitatav Läti suurim tuulepark, kus juunis jõudsid lõpule 14 Vestase tuuliku paigaldustööd. 59megavatise koguvõimsusega Targale tuulepark alustab täisvõimsusega tööd tänavu III kvartalis ja kahekordistab Läti tuuleenergia toodangu.
TASUB TEADA!
66% eelmisel aastal toodetud soojusest ja elektrist tootis Utilitas taastuvatest allikatest.
Seotud lood
Elektriturg, hinna jälgimine ning kordades tõusnud elektri hind on omandanud keskse rolli ühiskondlikus debatis. On selge, et nii edasi ei saa. Riigi olulisim roll on kiirendada uute elektrijaamade planeeringute ja lubade hankimise aega. Lisaks arvan, et universaalteenus tarbijale peab jäämagi ajutiseks, kirjutab WALLESSi vandeadvokaat ja energiaõiguse valdkonna juht Edgar-Kaj Velbri.
Eestis, Lätis, Leedus ja Rumeenias tegutsev Nord Solar on päikeseenergiajaamade terviklahendusi pakkuva Hollandi firma Autarco usaldusgarantiiga partner. Hollandlaste Autarco on ainus päikeseenergiasüsteemide tootja maailmas, mis pakub oma firmas PV-süsteemi kogu ahelat.
Kui vana ventilatsioonisüsteem vahetada välja uue vastu, siis keskmise kokkuhoiu potentsiaal ulatub 20-50% kanti, kuid on ka ette tulnud kuni 80% kokkuhoidu, ütles DeltaE Inseneribüroo kaasasutaja ja insener Marti Arak. Sol Navitase tegevjuht Margus Kullerkupp lisas, et üks tööstushoone Jüris sai uue ventilatsiooni- ja küttelahendusega talvel miinuskraadide asemel 7 kraadi sooja.
Kuna elektriseadmete hulk nii meie kodudes, kontorites kui ka tootmistes on aastatega oluliselt kasvanud, on see omakorda kergitanud ka elektrienergia tarbimise hulka. Taevasse kerkinud elektrihind on pannud ettevõtjaid ja koduomanikke tõsiselt mõtlema energiakulude vähendamisele. Kuidas kahandada igapäevast energiakulu ning millised investeeringud tooksid säästu pikemaks ajaks?
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.