Äripäeva lugejaid kõnetas sel nädalal lugu leivatööstusest, mis saabuvate energiaarvete hirmus pani äri kinni. Aga raskustes ettevõtte kogemusloo kõrval kerkisid huviorbiiti ka tippude tipud – meie kõige varakamad tegijad.
- Energiahindade kallinemine pani ettevõttele viimase põntsu. Foto: Margus Muld/ERR/Scanpix
Leibu ja küpsetisi valmistanud Saare Leib paneb aasta lõpus uksed kinni. Leivaäri töötajad said sel nädalal koondamisteate.
Kuidas nii läks? Kulusid küll tõmmati kokku juba möödunud aasta detsembris, kui lõpetati leiva küpsetamine, aga sellest jäi väheks. Energia- ja toorainehinnad ei halastanud.
"Tuleb õigel ajal ära lõpetada, enne kui asi täitsa käest ära läheb," tõdes Saare Leiva juht Janar Vaima.
Loe lugu edasi siit.
Selgusid kõige rikkamad
Kui muidu on eestlaste seas tuntud väljend, et ei ole viisakas teiste rahakotis sorida, siis
Äripäeva rikaste TOP on erand. Äripäev reastas 500 kõige varakamat ettevõtjat, kellest esikolm on lausa miljardärid.
Tänavuses TOPis on kokku
71 uut tulijat, kelle seast leiab nii sportlase Ott Tänaku, teadlase Mart Ustavi kui ka Tavidi juhi Kuno Räägu.
Lisaks sellele avasid ajakirjanikud rikaste tausta teisiti kui seni – sõna said kolleegid ja teised sama valdkonna tegijad. Loe, kuidas kasvas Bolt esirikka
Markus Villigu juhtimisel ja kuidas majandab tehnoloogiafirmat Wise
Kristo Käärmann.
Äripäeva rikaste TOPi kõrval ilmus ülevaade ka maailma rikaste koorekihist ja seda saab lugeda
siit.
Auvere jälle remondis, hinnad tõusevad
Eesti Energiale kuuluv Auvere elektrijaam, millega oleks võimalik toota veerand kogu Eesti elektritarbimisest, läheb 45 päevaks remonti.
Murekoht aga seisneb selles, et jaam ainult remondis ongi – nii vähemalt tundub. Auvere elektrijaam on oma seitsme eluaasta jooksul rikete ja hoolduste tõttu seisnud kokku pea neli aastat.
Energiaekspert Urmas Voit rääkis, et Auvere järjekordne remont tõstab ka elektrihindu. Enefit Poweri juhatuse esimees Andres Vainola süüdistab tekkinud olukorras aga prantslasi, kes jaama püsti panid.
Täispikk lugu Auvere needusest on loetav
siit.
Putin on maha surutud
Mobilisatsiooni väljakuulutamisega Venemaal, pseudoreferendumite läbiviimisega ja tuumalöögi ähvardusega asetas Vladimir Putin Venemaa sõja Ukrainas uue narratiivi, rääkis Äripäeva peadirektor Igor Rõtov saates “Kuum tool”.
“See, mis varem oli sõjaline erioperatsioon Donbassi vabastamiseks, on nüüd Venemaa püha võitlus kollektiivse Lääne vastu,” märkis Rõtov, kelle sõnul pole Vene ühiskonna reaktsioon olnud kaugeltki nii tõrjuv, nagu meile Lääne meediapildi järgi vahest tundub.
Saates tuli juttu pseudoreferendumitest Ukraina oblastites, mis isegi ei taotle legitiimsust, ja psühholoogilisest sõjast seoses Putini ähvardusega kasutada tuumarelva. Rõtov, kes vene- ja ka ukrainakeelseid allikaid süsteemselt jälgib, andis ülevaate, millistest kanalitest Venemaal ja Ukrainas toimuva kohta infot otsida tasub.
Putin on nüüd päriselt nurka surutud ja kõik teavad seda
Portaalides käib kinnisvara soodusmüük
Olukord kinnisvaraturul oli samuti lugejate meelisteema. Kinnisvaraportaalides on korterid saanud külge soodsamad hinnasildid ja müüki paisatakse järjest rohkem kinnisvara, kinnitavad eksperdid.
Kinnisvaraspetsialistide sõnul lastakse turult vaid natuke õhku välja. See aga ei tähenda veel, et hinnad kolinal alla kukuksid.
"Kui võtad õhupalli ja puhud ta hullu peaga liiga täis, siis sul on kaks varianti: ootad, kuni toas läheb soojemaks ja õhupall läheb katki või oled nutikas ja sõlmid õhupalli lahti ja lased natuke õhku välja. Aga see ei tähenda, et õhupall kohe tühjaks peaks minema,“ vastas Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman.
Loe edasi siit.
Nädal võeti kokku ka saates "Äripäev eetris", kus kerkis esile mure gaasi pärast. Terminal peaks käivituma paari kuu pärast, kuid haalamiskai ehitust ja gaasitoru põhivõrku ühendamist saadab osapoolte sõnasõda ja näpuga näitamine.
Äripäev eetris: ootame valget gaasilaeva, ükstapuha kes selle toob
Seotud lood
Kolm elektrimüüjat on avaldanud universaalteenuse hinna enda marginaaliga, kõik nad on üritanud konkurentidest vähem kui sendi võrra madalamat hinda pakkuda. Samas on universaalteenuse hinna ümber veel palju segadust ja kliendid on keerulise valiku ees.
Pingelise ajagraafikuga Paldiski LNG-terminali haalamiskai ehitusel seisis töö alles äsja terve nädala, sest tuuline ilm lihtsalt ei lubanud ujuvkraanal mere peal tööd teha. Eelmise nädala lõpus aga päike paistis ja 100 tonni tõstev ujuvkraana uhas edasi-tagasi, kapteniks kogenud merekaru.
Viru Keemia Grupi suuromanik Priit Piilmann jagas ettevõtte osaluse enda, kolme poja ja abikaasa vahel viieks.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”