Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson rääkis Äripäevale antud intervjuus, et Läti Inčukalnsi gaasihoidla annab Eestile tagatise, mida Soomel pole.
- Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson rääkis, et Vene raketirünnakute tagajärjel kannatanud Ukraina taristule otsitakse varustust, näiteks alajaamade taastamiseks. Foto: AFP/Scanpix
Veel sõnas Simson, et gaasi börsihinda tuleb ohjata. "Meil on võimalik saada informatsiooni tegelikest hindadest, millega tehinguid tehakse, et luua läbipaistvam, Euroopa-ülene indeks," sõnas Simson.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Maagaasi varustuskindluse tagamiseks ei pea Eesti valitsus vajalikuks Soome LNG-terminalis osaluse ostmist, Eestis Paldiskisse ehitatud haalamiskai kavatseb valitsus Alexelalt ja Infortarilt välja osta.
Soome hinnangul peaks Eesti eelisjärjekorras maagaasi saamiseks soetama osaluse põhjanaabrite ujuvterminalis, kuid majandusministeerium usub, et erandina piisab ka Pakrineemele tehtud investeeringutest.
Euroopa riikide ponnistused energiakriisiga toimetulekuks on tavapärasest soojema sügise tõttu viinud olukorrani, kus gaasihoidlad on nii täis, et LNG laevad peavad reidil ootama. Külm talv võib seisu ümber pöörata.
Eksperdid sellest midagi head ei ennusta
Esmaspäeval miinusesse kukkunud maagaasi TTFi tunnihind tähendab ekspertide ja analüütikute sõnul häda nii tarbijatele kui ka spekulantidele: pea täies ulatuses täitunud gaasihoidlad jätavad LNG-tankerid tiirutama, praegune madal hind võib aga põhjustada talveks kallima gaasi.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.