USA uurimine paljastab krüptopettuse: uued ja uhkemad skeemid varjutasid vanad
Esmalt krüpto kaevandamise tehnikat ja riistvara lubanud, seejärel kaugkaevandamist pakkunud ning kolmandana revolutsiooni krüptopanganduses välja hüüdnud mehi võib oodata nüüd suure ookeani taga kuni 20aastane vanglakaristus.
Ivan Turõgin (paremal) vahistati investeerimiskelmuse kahtlustusega ning antakse välja ka USA-le. Fotol seisab Turõgini kõrval tema ettevõtte Burfa Media tootejuht Vitali Pavlov. Foto: Ardo Kaljuvee
Lapsepõlvesõbrad Sergei Potapenko ja Ivan Turõgin hakkasid koos äri ajama. Krüptovaluutat puutuda ei tahetud, kuna see tundus veel kümmekond aastat tagasi võõras. Nad otsustasid, et ei tegele otseselt krüptovaluutaga, vaid pigem krüptoraha kaevandamise seadmetega. 2013. aastal otsisid nad foorumite kaudu üles bitcoini kaevandamisel kasutatava mikrokiibi arendaja. Potapenko ja Turõgin sõlmisid Californias lepingu ning hakkasid Eestis kokku panema kaevandamiseks vajalikke seadmeid. Nõnda algas skeemide punumine, millest pidi lõppude lõpuks välja kujunema revolutsioon!
Süüdi mõistmise korral tuleb vara loovutada USA-le
Kahtlustuse järgi investoritelt 575 miljonit dollarit välja petnud krüptoärimehed Sergei Potapenko ja Ivan Turõgin püüdsid saadud tulu peita Eesti kinnisvaras, luksusautodes ja pangakontodes ning virtuaalsetes rahakottides üle maailma.
Admiral Marketsi omanik Alexander Tsikhilov investeeris 2017. aastal esimeste seas mõned bitcoinid kurikuulsasse Polybiusesse, millega seotud inimesed kriminaalasjas kahtlustatavana kinni peeti.
Polybiuse krüptopanga ja HashFlare'i asutajad peeti kinni
Keskkriminaalpolitsei ja FBI pidasid pühapäeval Tallinnas kinni inimesed, keda kahtlustatakse kelmuses ja rahapesus. Ida-Viru krüptoärimehi Sergei Potapenkot ja Ivan Turõginit kahtlustatakse enam kui poole miljardi dollarini ulatuva kahju põhjustamises.
Esimesed Äripäeva Rikaste TOPi jõudnud krüptoärimehed Sergei Potapenko ja Ivan Turõgin panid Narvas Enefiti tehnoloogiapargis püsti nende sõnul Põhja-Euroopa suurima kõrgjõudlusega andmetöötluskeskuse.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.