EL kaalub Vene naftale seada hinnalae, mis praegust hinda ei piira
Euroopa Liit kaalub Vene toornafta hinnalae sättimist 65–70 dollari vahele barreli kohta, mis oleks seega lähedane hinnaga, millega Venemaa praegu oma maavara müüb ega vähendaks seega ka Vene riigi sissetulekuid.
Vene nafta hinnalagi Vene riigi sissetulekuid ei vähendaks
Foto: Reuters/Scanpix
Plaanitav vahemik ületab tunduvalt Vene naftatootmise omahinda ja on kõrgem võrreldes sellega, mida sooviksid mõned liikmesriigid. Kuna Venemaa müüb oma toornaftat juba praegugi allahindlustega, võib kõrgel ülmepiiril olla kauplemisele väike mõju, vahendas Bloomberg.
Nagu ennustatud, on Ukrainas sõtta sekkumas „kindral talv“. Seni on see olnud sõdades Venemaa liitlane, aga seekord ei pruugi see nii enam olla. Lisaks hakkab just nüüd kulmineeruma eepiline võitlus energiakandjate turul, mida Ukraina sõda on tõsiselt mõjutanud, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi postituses.
Euroopa Komisjon tegi ettepaneku seada lagi gaasi börsihinnale: peatatakse kõik ühe kuu futuuridega tehtavad tehingud, kui need ületavad 275 eurot megavatt-tunni kohta ning börsihinna ja maailma LNG hindade erinevus on märgatav.
„See algas vajadusest. Meil oli materjal, aga me ei teadnud veel, mida see pikas plaanis suudab,” meenutab Karl Pärtel, tuleviku ehitusmaterjali tootev Myceeni kaasasutaja. Sarnase tee läbis ka kaugseirega tegelev ettevõte KappaZeta, kes soovis paremini modelleerida metsamahu ja -kõrguse hindamist satelliidifotodest tulenevast informatsioonist. Mõlemal juhul oli lahenduseks kaasata oma meeskonda ülikoolist teadlased. Mitte konsultatsiooniks, vaid väljundipõhiseks koostööks.