Kuni eilseni võis loota, et ehk lähevad kodulaenu tagasimaksed juba järgmise aasta lõpus veidi odavamaks, siis nüüd näikse, et ikka kallimaks ja püsivad selliselt kuhugi 2024. aastani välja.
- Intressi tõstmine jätkub, kuni inflatsioon ei parane, andis mõista Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde. Foto: Liis Treimann
Püsivaid ja võrdlemisi kõrgeid intressitõuse lubas Euroopa Keskpanga president
Christine Lagarde neljapäeval. Kui varem prognoositi, et uuel aastal äkki
kaks väikest intressitõusu veel tuleb, siis nüüd loetakse keskpanga sõnumist välja, et vähemalt 1% võrra tõstetakse uuel aastal veel, võib-olla rohkemgi.
Enamgi veel, senised pikaajalised prognoosid uskusid, et juba 2023. aasta lõpuks võiksid keskpanga intressid ja ühtlasi inimeste ja ettevõtete laenuintressi puudutav euribor olla suve tipust madalam, kuid keskpanga inflatsiooniprognoosist saab vaid ühtviisi aru: ka 2024. aastal ei ole veel ilmtingimata intresse vaja langetada.
Arvamused kuue kuu euribori tipu üle ei ole praegu sugugi ühtsed.
Seotud lood
Keskpankade järjekordsed intressitõusud panevad majandusele täiendava raskuse, ent inflatsiooni kontrolli alla saamiseks ei näi täna paremaid võimalusi olevat, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Peab tunnistama, et Euroopa Keskpanga ja tema juhi Christine Lagarde'i esinemine neljapäeva õhtul pakkus pettumuse, sest jättis väga suure ebamäärasuse õhku, mida turgudele ja laiemalt majandusele küll vaja pole, leiab Äripäev juhtkirjas.
Euroopa Keskpank leevendas neljapäeval intressimäärade tõstmise tempot, kuid rõhutas, et märkimisväärne karmistamine on veel ees, ning esitas plaanid sularaha finantssüsteemist väljavõtmiseks, mis on osa järjekindlast võitlusest ohjeldamatu inflatsiooni vastu.
Euroopa Keskpangalt võib järgmine nädal oodata veel üht märkimisväärset intressitõusu, euroala majandus aga läheb järgmisel kahel kvartalil langusse. Eestis võib oodata küll majanduse olukorra halvenemist, aga inflatsioonist see meid ei päästa.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.