Kosmosevaldkond on maailmas viimastel aastatel väga kiirelt edasi arenenud – satelliidid muutuvad odavamaks ning lend Maa orbiidile ettevõtete jaoks üha kättesaadavamaks.
Fotol on puidust satelliidi Wisa Woodsat prototüüp. Möödunud aastal teatasid ettevõtted UPM Plywood, Arctic Astronautics Oy ja Huld Oy ühisest missioonist saata maailma esimene puidust satelliit Maa orbiidile. Foto: Imago/Scanpix
Seega hakkab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) looma kosmoseseadust, et soodustada kosmosetehnoloogiate arendamist, kuid maandada ka seni reguleerimata valdkonnas tegutsemisega kaasnevaid riske.
Täna tartu silmapaistvaimaks start-up'iks kuulutatud Remato tegevjuhi Madis Lehtmetsa sõnul on nad alles oma teekonna alguses ja meeskonda kannustab võimalus digitaliseerida 10% maailma majandusest.
Reedel allkirjastasid väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu ning Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) peadirektor Jan Wörner Eesti-ESA vahelise liitumislepingu muudatuse, mille tulemusena pikeneb Eesti kui ESA uue liikmesriigi staatus ning suureneb Eestile suunatud ESA hangete maht.
Odav elekter ja tootmisvõimsuste suurendamine on kujunenud justkui Eesti Nokia leidmiseks. Majandusanalüütik Mihkel Nestor ja AVH Grupi tegevjuht ning endine Enefit Greeni finantsjuht Veiko Räim arutlevad, milline on selle Nokia mõju majandusele.