Eesti IT-ettevõtja Jaan Tallinna kaasasutatud MTÜ hoiatab, et tehisintellekt (AI) võib praeguse arengutempo juures saada inimkonnale ohtlikuks. Eestis riigisüsteemidesse tehisintellekti juurutava Ott Velsbergi sõnul pole aga muretsemiseks põhjust.
- Itaalias keelati ChatGPT-le ajutiselt ligipääs. Foto: ZUMA/Scanpix
Nädala keskel avaldas Skype’i ühe looja Jaan Tallinna kaasasutatud mittetulundusühing Future of Life Institute üleskutse, millega kutsub tehisintellektide järgmise põlvkonna arendamise pooleks aastaks pausile panema.
Kirjas hoiatatakse, et inimintelligentsiga konkureerivad tehisintellektid võivad kujutada endast sügavaid riske ühiskonnale ja inimkonnale. Petitsioonile on alla kirjutanud hulk oma ala tipptegijad, teiste sesas Tesla, SpaceXi ja Twitteri juht Elon Musk, Apple kaasasutaja Steve Wozniak ja ka Jaan Tallinn ise.
Tallinn ei leidnud aega teemat kommenteerida. “Aitäh, aga kahjuks ei jõua. Pean tegutsema, mitte tegutsemisest rääkima,” vastas ta päringule. Küll aga saatis ta ajakirjanikule tutvumiseks ühe artikli, millest lähemalt veidi hiljem.
Pool aastat ei muuda mitte midagi
Riigi andmete juht Ott Velsberg, kes juhib riigi infosüsteemides tehisintellektide kasutusuelevõtmist, on nimekate IT-etetvõtjate ettepaneku suhtes skeptiline. “Mis mulle selle kirja puhul ei meeldi, on see, et ega poole aastane paus ei muuda mitte midagi,” arvas Velsberg.
Velsberg kahtlustab, et mitmetel tehisintellekti tuleviku murekirjale allakirjutanutel on tehisintellektiga seoses ka isiklikud ärihuvid. Seejuures arvab ta, et konkurendid võivad üritada edukamate arengut lihtsalt pidurdada.
Seotud lood
Eesti kunstnike looming on jõudnud tehisintellekti andmebaasidesse, kus võib neid igaüks sisuliselt oma suva järgi kasutada, hoolimata autoriõigustest.
Tehisintellekt mainitakse sõnakõlksuna investoritele ära, et nad trendidest näiliselt maha ei jääks, rääkis Äripäeva hommikuprogrammis börsiajakirjanik Aivar Õepa.
Tänases saates "Eetris on turundusuudised" süveneme AI-turunduse põnevasse maailma. Uurime AI-turunduse uusimaid arenguid ja suundumusi ning arutame eesseisvaid väljakutseid ja võimalusi.
Intervjuu robotiga
Kas tehisintellekt suudab anda investeerimisnõu? Äkki on just siin rikastumise võti? Veidi vastumeelselt nõustus populaarne tekstiloomerobot ChatGPT jagama oma investeerimissoovitusi. Tallinna börsilt pakub robot Nordeconi ja Vilniuse börsilt Ignitist, osta tasub roboti meelest ka Latvenergo võlakirju.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.