Majatootjal üks tehas seisab: kui tellimusi tulema ei hakka, tuleb raske otsus vastu võtta
Moodulmajade turul pole veel olulist nõudluse taastumist märgata. Majatootja Harmet hoiab varsti juba teist kuud Pärnu tehase töötajaid miinimumpalgaga kodus ja loodab, et tellimused tulevad enne, kui tuleb hakata raskeid otsuseid tegema.
Kuigi tööd napib, ei taha Harmeti juht Alo Tamm töötajatest kergekäeliselt loobuda ja maksab neile tellimuste ootamise eest miinimumpalka edasi. Foto: Liis Treimann
“Meie äri kindlasti ei ole selline rahulik rong, mis loksub. Kogu aeg on volatiilsus päris aktiivne ja siin ongi see, et kas kohane või sure,” võttis Harmeti juht Alo Tamm viimased aastad kokku.
Moodulmajade ja ehitussoojakute tootja Harmet kärbib töömahu vähenemise tõttu töötajate palku. „Olukord ei ole kindlasti lootusetu, on lihtsalt keeruline aeg,“ ütles Harmeti tegevjuht Alo Tamm.
Eesti moodulmajatootja Harmet sai valmis Ukraina põhjaosas asuva Ovrutši lasteaia. See on Zõtomõri oblastis esimene suuremahuline Eesti arengukoostöö projekt, kus tegutsevad ühiselt avalik ja erasektor.
Skandinaavia turu jahenemine tõmbab Eesti puitmajatootjaid kaasa ning tööde nimekiri on jäänud lühemaks. Kuigi mõni tootja mõtleb koondamiselegi, on ettevõtjate sõnul õhus ka esimesi lootuskiiri olukorra paranemiseks.
Viimase kümnendi jooksul on tubakasektori muutused olnud üsna dramaatilised. „Mis tähendab, et järgmise 10-15 aasta jooksul kaovad sigaretid ja need asendatakse teaduspõhiste alternatiividega neile, kes otsustavad suitsetamisega jätkata,“ ütles Philip Morrise välissuhete juht Kai Tammist. Sama moodi on muutunud ootused personalile, otsustavaks on saanud õigete hoiakute evimine.