Tööstus pakub head palka, aga see pole noorte esimene valik
Kõik need aastad on kutseõpe olnud õpilaste jaoks teine või kolmas valik, aga näiteks masina- ja metallisektoris on tehasetöötaja nagu IT-mees ja teenib väga head palka, rääkis Eesti Masinatööstuse liidu juht Raul Kütt.
HANZA Mechanics Narva AS masina- ja metallitööstus. Foto: Andras Kralla
Kütt rääkis, et tänastel koolinoortel puudub ülevaade, mis on moodne tööstus. "Kuskilt on jäänud mulje, et tööstuses on õlised inimesed ning kõik müriseb ja koliseb, aga meil on moodne tööstus, kus toimetavad robotid ja juhitakse tööpinke – sa oled nagu IT-mees selle pingi taga," rääkis erialaliidu juht.
Ükski ettevõtja ei oota riigilt ülalpidamist, aga äsjases energiakriisis nähtud ükskõiksus peletab raha ja ettevõtlust Eestist eemale ning lükkab Eesti majanduse Soomele ja Rootsile järele jõudmist edasi, kirjutab Eesti Masinatööstuse Liidu juht Raul Kütt.
Eestlased lähevad juhtideks, mitte-eestlased töölisteks
Kutsekoolid on pikkadeks aastateks jäänud pelgupaigaks neile vene koolide lõpetajatele, kes pole suutnud eesti keeles õppida, kuid on tahtnud eriala omandada. Varsti pole neil enam seda võimalust.
„Alles detsembris panin kuulutuse üles ja pidin selle kahe päevaga maha võtma, sest mul oli üle 70 soovija ja paljud neist olid suure erialase kogemusega,“ räägib Remmelgamaa farmi perenaine Kaja Piirfeldt.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.