Nädala kõige kuulatumas saates arutlevad Kaspar Oja ja Peeter Koppel, millised märgid viitavad praegu majanduskriisile. Kuidas näevad hetkeseisu majanduses aga ettevõtjad ja mida on nad silmas pidanud, tehes plaane järgmiseks aastaks, rääkisid majanduskonverentsil Äriplaan 2024 tuntud äride juhid.
- Saate "Finantsuudised fookuses" saatejuht Paavo Siimann ja külalised Peeter Koppel ja Kaspar Oja sukeldusid saates sügavuti praegusesse majandusseisu. Foto: Äripäev
Hittides tuli juttu ka eelmisel nädalal välja kuulutatud LHV võlakirjaemissioonist ja nippidest, kuidas jõuda finantsvabadusse.
Nädala raadiohitid:
Oja ja Koppel Eesti ja maailmamajanduse väljakutsetest: oleme majanduskriisi lävel
"Oleme jõudnud majanduskriisi lävele," nendivad põneval ja informatiivsel arutelul Eesti Panga vanemökonomist ja presidendi majandusnõunik Kaspar Oja ning Redgate Wealthi investeeringute valdkonnajuht Peeter Koppel.
Saates sukeldume sügavuti praegusesse majandusseisu, uurides selle mõju igapäevaelule nii Eestis kui ka lähiriikides.
Toome kuulajateni ülevaate Eesti tööturu hetkeseisust, analüüsime põhjuseid, miks Eesti tööstussektor on Skandinaavias erilise surve all, ning heidame valgust lähinaabrite ja maailmamajanduse peamistele väljakutsetele. Samuti arutleme võimalike tulevikustsenaariumite üle.
Oja ja Koppel Eesti ja maailmamajanduse väljakutsetest: oleme majanduskriisi lävel
Võlakirjaekspert usub LHV emissioonile pea neljakordset ülemärkimist
LHV võlakirjad märgitakse kindlasti üle, täpsema analüüsitagi pakuks 3,5 korda, rääkis "Investor Toomase tunnis" võlakirjaekspert Valeria Kiisk.
Investeerimisringkonnad on kihevil, kuna LHV Groupi uus võlakirjaemissioon koos oma 10,5% intressiga tundub paljudele investoritele väga atraktiivne. Märkimises plaanivad suurelt osaleda nii tuntud investorid kui ka insaiderid. Tehakse panuseid, kui suureks võib ülemärkimine osutuda.
Kiisk selgitas, milliseid riske peab võlakirjadesse investeerides arvestama, ning andis praktilisi soovitusi, mida võlakirjainvesteeringuid valides silmas pidada.
Võlakirjaekspert usub LHV emissioonile pea neljakordset ülemärkimist
Rikaste saladused: investori teejuht, kuidas saada miljonäriks
Investor ja ettevõtja Kadri Mäsak jagab saates "Lavajutud" arvutuskäiku ja soovitusi, kuidas jõuda finantsvabaduseni.
Mäsak võttis kümne aasta eest endale keset ööd eesmärgi saada finantsvabaks. Amps oli priske, sest arvutuste järgi, millega saab igaüks oma finantsvabaduse piiri välja arvutada, sai tema finantsvabaduse hinnaks miljon eurot.
Saates selgitab finantsvabaduse saavutanud Mäsak, kuidas ta arvutas välja enda investeerimisportfelli suuruse, millega tunda end finantsvabalt, ja kuidas selleni päriselt jõuda. Ettekanne on salvestatud juuli alguses toimunud InvesteerimisFestivalil.
Rikaste saladused: investori teejuht, kuidas saada miljonäriks
Mida oodata aastast 2024?
Kolmapäevane Äripäeva raadio hommikuprogramm toimus otse Kultuurikatlast, kuhu kogunes üle 500 ettevõtja ja tippjuhi, et panna konverentsil Äriplaan 2024 kokku pilt sellest, milliseks kujuneb järgmine aasta.
Intervjuu hommikuprogrammis andsid tuntud ettevõtjad, kes avaldasid, kuidas läheb neil praegu ja milliseks kujuneb prognooside järgi nii nende kui ka kogu sektori järgmine aasta.
Intervjuud Äriplaanilt:
Meelis Mandel: täna kuuleme, kas Eestit ootab pankrotilaine
Majanduskonverentsi Äriplaan fookuses on ettevõtete käekäigu kõrval seekord erilise tulipunktina riigi rahakott, rääkis Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel.
Meelis Mandel: täna kuuleme, kas Eestit ootab pankrotilaine
Emöke Sogenbits: riigi kombel erafirmas eelarvet koostada ei saa
Kui mina oleksin teinud eelarvet nii, nagu riik seda nüüd tegi, oleks see jäänud minu viimaseks eelarveks, rääkis meditsiinitarvikute tootja Raumedic Estonia juht Emöke Sogenbits Äripäeva raadio hommikuprogrammis.
- “Kui mul tulud vähenevad, ei saa ma minna kliendi juurde jutuga, et andke 25 protsenti juurde, ilma et ma vaataks oma kulupoolt,” märkis Eestis edukalt mitut ettevõtet juhtinud Sogenbits. Foto: Andres Laanem
Emöke Sogenbits: riigi kombel erafirmas eelarvet koostada ei saa
Kaido Somelar: elukondliku kinnisvara ehitus kahanes 60–80%, ent leidub asendus
Kinnisvarasektoris on elukondliku kinnisvara ehitus vähenenud 60–80 protsenti, see on asendunud aga kaitsetaristuga, rääkis Ehitustrusti juhatuse esimees Kaido Somelar.
Kaido Somelar: elukondliku kinnisvara ehitus kukkus 60-80%, ent leidub asendus
Mahud vähenevad, ent käive püsib: suurtööstur kasvule ei panusta
Kogused on löögi all ja mahud aina vähenevad, tsemenditootja Heidelberg Materials Kunda juht Meelis Einstein ei oota kasvu ettevõtte ühelgi kolmel suunal.
Mahud kukuvad, ent käive püsib: suurtööstur kasvule ei panusta
Belluse juht: käive väheneb viiendiku võrra, Euroopas on languseks veel ruumi
Diivanite tootja Bellus Furniture’i juht ja osanik Rolf Relanderi rääkis, et mööblitööstuses on käibed vähenenud tagasi numbriteni, mis olid enne koroonakriisi buumi, kuid kukkumiseks on veel ruumi.
Belluse juht: käive langeb viiendiku võrra, Euroopas on languseks veel ruumi
Osa tootmist Ukrainasse kolinud Huum naudib kasvu ja tunnistab, et neil vedas
Välisturud taastuvad ning tootmine Ukrainas on võimaldanud kokkuhoidu, seega kavatseb Huum sarnaselt sellele aastale ka järgmisel tormiliselt keriseid müüa. Edu taga on ka üks õnnestunud otsus, jagas ettevõtte juht Tuuli Tolmats-Aia.
Osa tootmist Ukrainasse kolinud Huum naudib kasvu ja tunnistab, et neil vedas
Tarmo Kleimann: Narvas ostetakse vähem jalatseid
Euribori tõus jätab inimestele vähem raha tarbimiseks, mistõttu märksõna, millega sel sügisel äriplaane koostatakse, on ärevus, rääkis Astri grupi Narva üksuse ja Tallinna planeeringute juht Tarmo Kleimann.
Tarmo Kleimann: Narvas ostetakse vähem jalatseid
Kasvava Itella juht: tööjõudu on aina keerulisem leida
Vaatamata majanduse jahenemisele ootab Itella Estonia sel aastal käibe 9% kasvu, kuid laienemiseks on töötajaid aina keerulisem leida, tõdes ettevõtte juht Meelike Paalberg.
Kasvava Itella juht: tööjõudu on aina keerulisem leida
Noored ettevõtjad plaanivad rätikutega maailma vallutada
Uurisime ettevõtluses oma esimesi käike tegevatelt magnetkinnitusega rätikuid tootva firma Ränet asutajatelt, kuidas seni on läinud, millised on edasised plaanid ja mida soovitaksid nemad uute tulijatena juba kogenud ettevõtjatele.
- Õpilasfirmast välja kasvanud ja nüüd juba kahe nädala vanuse firma Ränet asutajatel Oliver Pollil ja Kadri Vildekul on ambitsioonikad plaanid. Foto: Andres Laanem
Noored ettevõtjad plaanivad rätikutega maailma vallutada
Seotud lood
Alexela, Infortari ja Kaamos Groupi omanikud hoiatasid Äriplaani laval, et järgmine aasta tuleb majanduses keeruline, kuid samas julgustasid nad ettevõtjaid investeerima ja laienema.
Värske väljavaade euroala majandusele keskpankade vaatevinklist positiivseid noote ei anna, rääkis Eesti Panga president Madis Müller "Äriplaan 2024" konverentsil.
Järelvaadatav
Ettevõtete tulumaksu taastamise plaani valitsusel ei ole ning Reformierakonna juhtimisel seda ei juhtu, lausus peaminister Kaja Kallas majanduskonverentsil „Äriplaan 2024“.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.