Rakvere kohtumaja saalis käis esmaspäeva hommikul suurem mööbeldamine, et kohtupinki saaksid istuda kuus põllumajandusettevõtjat ja nende seitse firmat koos kaitsjatega.
- Pikale süüdistatavate rivile leiti toolid ja lauad, kuid mikrofone ei jagunud. Ükshaaval tuli käia tunnistaja puldis kohtule oma vastuseid ütlemas. Foto: Liis Treimann
Lisaks pikale süüdistatavate rivile oli istung Rakvere kohtumajas eriline, sest see on esimene kriminaalasi, mille Euroopa Prokuratuur Eestis kohtusse viis.
Sellest hakkasid süüdistatavate kaitsjad eesotsas Küllike Nammiga ka kinni, viidates, et Euroopa delegaatprokurörid hoiavad märgilisest kaasusest kümne küünega kinni, ehkki sisu kaitsjate hinnangul asjal piisavalt pole.
Euroopa delegaatprokuröri Kati Maitse-Pärkna kõne pildus põllumeeste suunas aga karme süüdistusi, mida on tõenäoliselt keeruline ümber lükata.
Seotud lood
Maikuus saab alguse Euroopa Prokuratuuri esimene kohtuasi Eestis, kui toimub eelistung kuue inimese ja seitsme ettevõtte üle, kes panid süüdistuse järgi toime soodustuskelmuse või aitasid sellele kaasa.
Soodustuskelmus on kuritegu, mille osaliseks võib sattuda ka tavaline ettevõtja, kel pole plaani seadust rikkuda ja sel viisil ebaseaduslikku tulu teenida, rääkida oma tööpraktikast vandeadvokaat Risto Käbi saates „Triniti eetris“.
Eesti ettevõtteid osaleb suurtes rahvusvahelistes maksuskeemides ja on vaid aja küsimus, kui maksukahju hakkab tekkima ka Eestis, ütles Eesti prokurör Euroopa Prokuratuuris Kristel Siitam-Nyiri.
Euroopa Prokuratuur algatas eelmisel aastal Eestiga seoses viis uurimist, kus on võimalikke kahjusid kokku 4,3 miljoni euro eest.
Eestis keskmist palka teeniv inimene, kes on alates 1992. aastast iga aasta ühe kuupalga kulda investeerinud, on lisaks väärtuse säilitamisele ka oma ostujõudu kasvatanud. Vaatame andmeid lähemalt.