Eesti raudteedel võib endiselt kohata sanktsioonide all olevate Venemaa ettevõtete logodega vaguneid. Kuid see ei tähenda, et sellised rongid rikuksid tingimata Euroopa Liidu kehtestatud keelde.
- Venemaa VTB pank on Euroopa Liidu sanktsioonide all. Sanktsioonid on kehtestatud ka Venemaa Raudtee ja Solnjetšnõje Produktõ kaubamärki omava Rusagro valdusettevõtte kaasomanikule ärimees Vadim Moškovitšile. Foto: Aleksei Šiškin
Suve lõpul seisis Äripäeva sõsarlehe Delovõje Vedomosti ajakirjanik Paldiski raudteejaamas ja jälgis Põhjasadamast välja venivat tsisternide rivi.
Nende peal oli vene keeles kirjas „Rastitelnoje maslo“. Sealsamas ilutsesid ettevõtete Rossiiskije Železnõje Dorogi (Venemaa Raudteed), VTB-Lizing, transpordifirma Gruzovaja Kompanija ja ettevõtte Solnjetšnõje Produktõ logod.
Veerem ei saanud huvi mitte äratada.
Venemaa VTB pank on ju Euroopa Liidu blokeerivate sanktsioonide all, sanktsioonid on kehtestatud ka Venemaa Raudteede ja Solnjetšnõje Produktõ kaubamärki omava Rusagro valdusfirma kaasomaniku ärimees Vadim Moškovitši suhtes.
Ajakirjanik polnud oma uudishimus üksi. Lõuna-Eesti, Ida-Virumaa ja Harjumaa elanikud juhivad toimetuse ajakirjanike tähelepanu regulaarselt Venemaalt saabuvatele rongidele, millel on venekeelsed logod ja kirjad. Sageli kahtlustatakse neid sanktsioonide rikkumises.
Kuid see ei pruugi alati nii olla.
Ära usu oma silmi
Seotud lood
TOP 100 siiani Venemaal tegutsevat Eesti ettevõtet
Paljud Eesti ettevõtted ajavad endiselt äri Venemaal, kus läheb elu iga päevaga aina rahutumaks. Mitte kõik neist ei ole jäänud sinna aga omal soovil.
Hoolimata sanktsioonidest ja ühiskondlikust survest on mitmed Eesti ettevõtted müüki Venemaale hoopiski suurendanud. Mõnel jällegi on osa ärist Venemaale lõksu jäänud või kontroll sealse tütarfirma üle kadunud.
Tabel firmadest, kes on lahkunud
Sanktsioonid ja piirangud muudavad Eesti ettevõtjatele üha keerulisemaks Venemaalt lahkumise.
Teiste hulgas Silvano, Helmes, Kaamos
Isegi kui tahta Venemaa sõjas osaleva Valgevene ärist väljuda, siis üle saja Eesti ettevõtja jaoks on see nüüd võimatu. Lukašenka valitsus keelab ebasõbralike riikide välisosanikel firmade osalusi võõrandada.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.