Finantsinspektsioon paneb inkassofirmadele päitsed pähe
Inkassofirmad allutatakse finantsinspektsiooni kontrolli alla, et muuta võlanõudjate tegevus läbipaistvamaks ja tagada, et nad võlgnikke ülemäära ei survestaks.
Enam kui kümne aasta eest avaldas Julianus Inkasso ajalehes 3000 võlglase nimekirja. Nüüd nõutakse inkassofirmadelt, et austaksid ja kaitseksid võlgnike isikuandmeid ja eraelu puutumatust. Foto: Andres Haabu
Valitsus kiitis heaks seaduseelnõu, millega peavad laenude võlgnevusi sisse nõudvad inkassod taotlema hiljemalt aasta lõpuks finantsinspektsioonilt tegevusloa. Sellega tekib inspektsioonil õigus teha inkassofirmade üle järelevalvet ja probleemide ilmnemisel kasutada sanktsioone alates ettekirjutusest kuni väärteomenetluseni.
FI: suurtest hoiu-laenuühistutest võiks saada krediidiasutused
Rahandusministeeriumis küpseb eelnõu panna inkassofirmad 2024. aastaks finantsinspektsiooni järelevalve alla. Eelnõu on plaanis valmis saada järgmise aasta alguseks ning saata see siis riigikokku.
Justiitsministeerium võttis inkasso-valdkonnaga tegelemise oma tööplaani, kommenteeris justiitsministeeriumi eraõiguse talituse juhataja Indrek Niklus vajadusest inkassofirmade jõhkrat käitumist ohjata.
Inkassofirmad küsivad võlglastelt röövellikke viiviseid ja oskavad ka intressi pealt intressi kasseerida. Inkasso haardesse sattunud võlgnik kuuletub, teadmata, et õigus asub tema poolel.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.