• OMX Baltic−0,46%269,56
  • OMX Riga0,18%875,39
  • OMX Tallinn−0,57%1 722,97
  • OMX Vilnius−0,24%1 042,44
  • S&P 5000,63%5 954,11
  • DOW 301,19%43 923,84
  • Nasdaq 0,18%19 000,42
  • FTSE 1000,79%8 149,27
  • Nikkei 225−0,85%38 026,17
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,95
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%106,21
  • OMX Baltic−0,46%269,56
  • OMX Riga0,18%875,39
  • OMX Tallinn−0,57%1 722,97
  • OMX Vilnius−0,24%1 042,44
  • S&P 5000,63%5 954,11
  • DOW 301,19%43 923,84
  • Nasdaq 0,18%19 000,42
  • FTSE 1000,79%8 149,27
  • Nikkei 225−0,85%38 026,17
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,95
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%106,21
  • 12.03.24, 11:33

Euroopa ei välista Ukrainas enam midagi

Peale mürskude ka Lääne sõdurid Ukrainasse? Lisaks: vabariiklaste partei on Trumpi käes, USA tahab Bibist lahti saada ja Venemaa määrab presidenti.
Prantsuse välisminister Stéphane Séjourné  (paremal) kinnitas Balti kolleegidele, et Prantsusmaa on valmis enamaks. Pildil ka Eesti välisminister Margus Tsahkna ja Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis (keskel).
  • Prantsuse välisminister Stéphane Séjourné (paremal) kinnitas Balti kolleegidele, et Prantsusmaa on valmis enamaks. Pildil ka Eesti välisminister Margus Tsahkna ja Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis (keskel). Foto: AFP/Scanpix
Alarmeerivatest teadetest hoolimata pole suur pilt Ukraina sõja lahingutandril veel muutunud. Venemaa tegi küll sõja suurima droonirünnaku Ukraina energiataristu pihta, ent suurem külm on möödas, mistõttu on sedasorti rünnakute mõju väiksem. Liiati on õhurünnakud maksnud Venemaale omajagu hinnalisi lennukeid.
Venemaad on silmnähtavalt ärritanud Prantsusmaa hoiak, mis üha enam rõhutab seda, et Euroopa ei peaks endale ühtki punast joont ise tõmbama. Ka möödunud nädala Euroopa Liidu kaitsealgatus tegeleb kaitsepoliitiliste kitsaskohtade lappimisega.
Ehkki seis lahinguväljal pole kaugeltki roosiline – ja tegutseda tuleb kiiresti –, näitavad Euroopa riigid üha rohkem, et on valmis ise oma kaitse ja Ukraina abistamisega tegelema. Viimasest nädalast on selle kinnituseks ka mitu olulist märki.
“Globaalne briifing” on Indrek Lepiku uudiskiri, mida saab endale tasuta postkasti tellida siit: www.aripaev.ee/uudiskirjad
Prantsusmaa pöördus itta. Prantsuse välispoliitika on võtnud viimastel kuudel Saksamaast selgelt eristuva hoiaku, kõlades rohkem kokku sellega, mida on Ukraina täiemahulise sõja alguspäevadest lausutud Kesk- ja Ida-Eurooopas. Välisminister Stéphane Séjourné kohtus reedel Leedus oma Balti ja Ukraina kolleegidega ning lausus pärast pressile, et pole Venemaa asi sõnastada, kuidas Euroopa Ukrainat kaitseb. President Emmanuel Macron on tõstatanud perspektiivi, et Lääne väed võiksid tulevikus tegutseda ka Ukraina pinnal.
Tšehhi leidis Ukrainale mürsud. Kui Euroopa Liit ega USA pole suutnud Ukrainale piisaval hulgal mürske tarnida, siis Tšehhi eestvedamisel on leitud võimalus, kuidas üle 800 000 mürsu turult kokku osta ja Ukrainale anda. Ukrainal on vaja sõdimiseks vähemalt 200 000 mürsku iga kuu, ent Euroopa Liit pole suutnud oma miljonilubadust täita ja USA Kongressis istub Ukraina abipakett endiselt sahtlis. Tšehhide projekti hinnalipik on 2,5 miljardit eurot ning Praha lubaduse järgi võiksid mürsud jõuda Ukrainasse juba lähinädalatel.
Euroopa liigub külmutatud varadega edasi. Euroopa Komsjon plaanib anda sel suvel 2-3 miljardit eurot Vene raha Ukrainale. See on tulu, mida külmutatud varad on viimase kahe aastaga teeninud. Kokkulepet kogu külmutatud vara ehk rohkem kui 200 miljardi euro kasutamiseks Lääne liitlaste seas veel pole. Osa vaatlejaid pelgab aga, et arutelu külmutatud varade üle võtab fookuse USA ja Euroopa enda lubatud toetuselt, mille kokkuleppimine ja väljamaksmine liigub kohati teosammul.
Trump võttis vabariikliku partei üle. Donald Trump võitis superteisipäeva, tema konkurent Nikki Haley loobus edasisest kampaaniast ning nüüd on ka partei aparaat ekspresidendi käpa all. Toetusest Trumpile andis võidu järel teada seni skeptilisemat joont hoidnud Senati vabariiklaste juht Mitch McConnell, Esindajatekoja spiiker Mike Johnson on niikuinii Trumpi-meelne ning nüüd on ka RNC ehk vabariiklaste partei keskaparaadi üks juhtidest Trumpi minia Lara Trump. Reagani parteist on saanud ametlikult Trumpi partei.
Portugali populistidest sai kaalukeel. Portugalis on pikka aega püsinud tsentristide võim, ent nüüd on ka Lissabonis olulistel positsioonidel poliitilised äärmuslased. Nädalavahetusel toimunud üldvalimistel tegi kolmanda tulemuse paremradikaalne partei Chega neljakordistades oma senise esindatuse parlamendis. Valimised võitis paremblokk ja teiseks tulid sotsialistid, kuid kumbki neist pälvis veidi vähem kui 30 protsendi toetuse. Kuna mõlemad on koostöö Chegaga välistanud, saab Portugal endale ilmselt vähemusvalitsuse.
USA saaks parema meelega Netanyahust lahti
Ramadaan ei toonud Gazasse rahu, sest Hamas ja Tel Aviv pole suutnud omavahel tingimustes kokku leppida. Iisrael nõuab kõigi pantvangide vabastamist, Hamas aga tähtajatut rahu.
Omaette takistuseks on kujunenud Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu. Äraspidisel kombel on tal kasulik sõda võimalikult kaua jätkata, sest see on pannud pausi temaga seotud kohtuasjadele. Vaatlejate hinnangul on pärast sõja kuuma osa tema poliitiline karjäär läbi.
“Bibi” lõpust annab tunnistust ka USA suhtumine, kes võõrustas tema peamist konkurenti, praeguse ühisvalitsuse liiget Benny Gantzi Washingtonis kui valitsusjuhti. President Joe Biden rääkis hiljuti kogemata (või mitte?) mikrofoni, kuidas ta palus Netanyahul mõistusele tulla.
Biden on ilmselt kogu administratsiooni peale kõige suurem Iisraeli toetaja, sest nooremale põlvele pole üha parempoolsemasse äärmusesse kaldunud poliitika kaugeltki meeltmööda.
USA värske plaan on viia Gazasse humanitaarabi meritsi, kasutades selleks Küprose Larnaca sadamat. ÜRO andmeil on veerand Gaza sektori elanikkonnast ehk üle poole miljoni inimese nälgimise äärel.
Venemaa valmistub veel kaheks Putini ametiajaks.
  • Venemaa valmistub veel kaheks Putini ametiajaks. Foto: AP/Scanpix

Mida toob alanud nädal?

Euroopa alustab Ukrainaga tõsisemaid läbirääkimisi. Euroopa Komisjon esitleb sel nädalal Ukrainale konkreetsemat läbirääkimiste raamistikku, mis on aluseks Kiievi liitumisprotsessile. Möödunud aasta lõpus otsustasid valitsusjuhid, et alustavad ametlikke läbirääkimisi, ning nüüd on tarvis selleks sisulist teekaarti. Viimati liitus euroliiduga Horvaatia, kuid see oli juba aastal 2013 ja Zagrebil võttis protsess aega kümnendi.
Aasta lõpus saab Vene gaas otsa. Ukraina teatas, et ei kavatse pikendada aasta lõpus aeguvat transiidilepet, millega Vene gaas Ukraina kaudu Euroopasse jõuab. Ehkki enamik riike enam Vene gaasi ei impordi, kasvatas Austria enda sõltuvuse Venemaast möödunud aasta lõpuks pea 100 protsendile. Torugaasi saab Austria Ukraina kaudu ning lepe Gazpromiga kehtib 2040. aastani. Selle enneaegne katkestamine läheb austerlaste sõnul kalliks maksma.
Venemaa määrab presidenti. Vladimir Putinile kinnitatakse nädalavahetusel uus ametiaeg, mis tähendab, et ta on riigipea veel vähemalt kuus aastat. Putin, kes on valitsenud Venemaad sajandi algusest saati, kõrvaldas enne valimisi oma (tõsisemad) konkurendid – vanglas olnud Aleksei Navalnõi tapeti, sõjavastane Boriss Nadeždin diskvalifitseeriti ja sõjakurjategija Igor Girkin on trellide taga. Arvamusuuringute järgi toetab Putinit umbes 60 protsenti valijaist, ent valimised pole mitte üheski mõttes vabad ja tõenäoliselt lõpptulemust ka võltsitakse.
Poolakad Washingtonis. Poola peaminister Donald Tusk ja president Andrzej Duda on täna Washingtonis, et kohtuda USA riigipea Joe Bideniga. Poolakate eesmärk on kihutada tagant USA abipaketti Ukrainale – nad kohtuvad selle tarbeks ka rahvasaadikutega – ja näidata end julgeolekupoliitika liidrina Euroopas.
Leedu olulised kohtumised. Leedu president Gitanas Nausėda on täna Pariisis ja kohtub Ukraina toetamise konverentsi veerel Prantsuse riigipea Emmanuel Macroniga. Muu hulgas arutatakse Euroopa kaitsepoliitikat. Neljapäeval võõrustab aga Saksa liidukantsler Olaf Scholz Leedu peaministrit Ingrida Šimonytėt.

Seotud lood

Saated
  • 07.03.24, 12:00
Globaalne pilk: Lääs kukkus Putini surma oodates Kremli orki
Vahepeal kiiruga levinud kuulujutud Putini peatselt saabuvast surmast on takkajärele ilmselt hoopis Kremli koordineeritud psühholoogiline operatsioon, et tekitada Läänes illusiooni, et Ukrainat polegi tarvis aidata, nentis Venemaa ekspert Raivo Vare saates “Globaalne pilk”.
Uudised
  • 08.03.24, 11:08
Kusti Salm: et asjad läheksid paremaks, peavad nad enne hullemaks minema
Euroopa Liidu kaitsealgatus avab uue peatüki kogu euroliidu kaitsepoliitikas, ütleb kaitseministeeriumi kantsler Kusti Salm.
Uudised
  • 06.03.24, 14:32
Trumpi ainus konkurent andis alla
Endine Lõuna-Carolina kuberner Nikki Haley teatas pärast superteisipäeva eelvalimisi, et katkestab oma kampaania.
  • ST
Sisuturundus
  • 14.11.24, 16:24
Lindström: müügiinimeste tugevuste arendamine hoiab tiimi motiveeritu ja tulemuslikuna
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.

Äripäeva TOPid

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele