Kiirsuhtluse platvorm Telegram peab plaani minna börsile, kuid sellega käib kaasas surve vabaneda kriminaalsetest kasutajatest.
- Moderaatoreid Telegramis praktiliselt ei ole, sestap on igat laadi ebameeldiva sisu levik seal kiire. Foto: Zuma/Scanpix
Telegrami kanal Gun Shop America postitab oma 26 000 tellijale iga päev pideva voona fotosid keelatud kaubast. Hiljutiste pakkumiste hulka kuuluvad näiteks 9 mm Glock ja sellele sobivad kuulid hinnaga 500 USA dollarit, Boliivia kokaiin hinnaga 1000 dollarit unts ja seadusevastaselt kloonitud pangakaardid hinnaga 5000 dollarit.
„Ootame teie tellimusi,“ teatab kanali anonüümne omanik oma avalikus voos. Ostu sooritamiseks tuleb saata privaatsõnum ning tasuda kauba eest kas bitcoinis või USA dollarites. Reklaamid vahelduvad piltidega sularahahunnikutest ja kuvatõmmistega rahulolevate klientide tänusõnadest. „Ärgake üles, kutid, viimane aeg jõuluostud ära teha!!!“ kuulutab ta.
See relvapood on üks kümnetest tuhandetest Telegrami gruppidest ja kanalitest, millel kriminoloogid ja küberturbeeksperdid silma peal hoiavad. Nende väitel on sellest sotsiaalmeediarakendusest kujunenud uus „tumeveeb“, kus kurikaelad ja küberhäkkerid saavad oma ebaseaduslike teenustega kaubitseda tagajärgi kartmata.
„Telegram on organiseeritud kuritegevuse sotsiaalmeedia,“ nendib analüütikafirma LexisNexis Risk Solutions valitsusasjade divisjoni tegevjuht Haywood Talcove, kes on jälginud uusi USA valitsussüsteemide vastu suunatud kelmuse liike, mis on sellel platvormil mõne häkkerikogukonna seas „viraalseks“ muutunud. „See on põhimõtteliselt Metsik Lääs.“
Kriminaalse allilma võidukäik on vaid üks tahk Telegrami peadpööritavast kasvust viimastel aastatel: vähetuntud sõnumirakendusest on saanud asendamatu uudisteallikas ja organiseerimisvahend, muu hulgas selliste geopoliitiliste ja humanitaarkriiside puhul nagu Vene-Ukraina sõda või Iisraeli-Hamasi konflikt.
Seotud lood
Hiigelinvesteeringutele ja kasvavale konkurentsile vaatamata on rongisõit endiselt aeglasem ja kallim kui lendamine.
Populaarse maiuse hinnatõusu taga on spekulandid, kliimamuutused ja ebapiisavad investeeringud.
Möödunud nädalal jõudis kätte suurtele platvormidele antud tähtaeg oma tegevuse kooskõlastamiseks Euroopa Liidu uute konkurentsireeglitega. Mõned leiavad, et nõuete kehtestamisega on juba hiljaks jäädud.
Euroopa juhtiv terasetootja valmistub loobuma süsinikumahukatest kõrgahjudest ning on võtnud suuna vesinikupõhisele tootmisprotsessile.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.