Eestis laskemoonatehase kasumlikuks toimetamiseks oleks üks variant riigil eraettevõtjale peale maksta, leiab kaitseväe juhataja kindral Martin Herem.
- Kindral Martin Herem (pildil) töötab kaitseväe juhatajana veel viimaseid kuid, andes suvel ohjad üle brigaadikindral Andrus Merilole. Foto: Andras Kralla
Kindral Herem tunnistab ausalt, et ettevõtjad on tema juures laskemoona tootmise kohta maad kuulanud. Huvilisi on nii Eestist kui ka kaugemalt. Aga kui keegi peaks tahtma siin teha äri kasumlikult, siis see eeldaks ühe variandina riigilt pealemaksmist, märgib kaitseväe juhataja.
Kuid kaitsetööstust ei peaks Eestis rajama eeskätt laskemoona tootmisele. Riigi kaitsevõime seisukohast näeb Herem potentsiaali veel mitmes teises vallas.
Järgneb intervjuu kindral Martin Heremiga saatest “Kuum tool”.
Seotud lood
Jutul käinud 30 huvilist
Kaitseministeeriumis on käinud juttu tegemas umbes 30 huvilist, kes tahavad hakata Eestis laskemoona tootma, kohalike ettevõtjate kõrval ka Euroopa suurimad moonatootjad.
Endine laskesuusataja ja ettevõtja Even Tudeberg plaanib koos kurikuulsa Blackwateri eraarmee asutaja, Šveitsi brigaadikindrali ja endise Itaalia ajakirjanikuga rajada Eestisse mahukat kaitsetööstust.
Põhjanaabritel täitub sel nädalal esimene aasta NATOs. Sel puhul Äripäevaga vestelnud Soome kaitse- ja välisminister loodavad, et riik ülevalmistub sõjaks, kuid ei näe lähikümnendil Euroopale midagi roosilist.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.