Kui teie ettevõte on sundlõpetatud, siis on kõigepealt asjaga tegelemiseks lihtne soovitus: tee ära oma majandusaasta aruanded.
- Kogemusi jagavad Grant Thorntoni õigusnõustamise valdkonna juht Kristel Tiits (keskel) ja maksuvaldkonna juht Kristjan Järve (paremal) ning LHV õigusosakonna juht Daniel Haab (vasakul). Foto: Kerli Nõmm / Grant Thornton
Mullu muutus äriregistri seadus ning Eesti majanduskeskkonna läbipaistvamaks muutmise eesmärgil hakati tegema ettevõtetele rohkem trahve. Kui ettevõte on korduvalt rikkunud nõuet majandusaasta aruannet esitada, siis võidakse pikema jututa see ettevõte ka kustutada. Nüüd on juba raamatupidajad, audiitorid ja ka krediidiasutused uue seadusega kogunud omajagu kogemusi.
Äripäeva raadio saates “Kasvukursil” jagasidki valdkonna eksperdid Grant Thorntoni õigusnõustamise valdkonna juht Kristel Tiits ja maksuvaldkonna juht Kristjan Järve ning LHV õigusosakonna juht Daniel Haab avameelselt probleeme, mida uus seadus on toonud ettevõtetele, kel on ka objektiivsetel põhjustel jäänud majandusaasta aruanne esitamata.
24 600
ettevõtet on käesoleval aastal (jaanuarist aprillini) sundkustutatud.
Ükski saatekülaline ei soostunud hindama, milline võib olla sundkustutamise pikaaegne mõju meie majanduskeskkonnale, kuid Järve sõnul on selline sundkustutamise seadus Eestis unikaalne. Mujal maailmas on see kõige viimane ekstreemne samm ning eelkõige saavad ettevõtted trahve. Ka Tiits tegi märkuse, et riigieelarvesse on ju ometi raha tarvis. See oleks üks võimalus.
Iga sundlikvideeritud ettevõte ei pruugi olla objektiivsetel põhjustel seda ära teeninud. “Üks põhjus on see, et meil ei ole piisavalt audiitoreid,” ütles Tiits. “Näiteks saab audiitor võtta aruande auditeerimise ette alles septembris, kuid register on andnud tähtaja mai lõpuks,” selgitas ta.
Ettevõtte kustutamine paneb täbarasse olukorda ka pangad
Daniel Haab LHV Pangast ütles, et nemad puutuvad sundlõpetatud ettevõtetega kokku lausa iganädalaselt, kuid nad ei tee erisust sellest, kas ettevõte kustutati uue seaduse pärast. Mis saab siis, kui ettevõte kustutatakse, aga raha jääb olematu ettevõtte kontole?
“Kui ettevõtet enam ei ole, siis ei saa seda ettevõtet keegi ka esindada ja nii pole ka pangale korralduste andjat, et kandke see raha välja. Ega meiegi ei soovi seda tüüpi varadega kontosid lahti hoida,” selgitas Haab. Lahendus: ettevõtte ennistamine.
1/50
Vaid üks viiekümnest kustutatud ettevõttest ennistatakse.
Kristel Tiits lohutab, et ettevõtte ennistamine ei ole otseselt keeruline (kuid ehk mõnevõrra ajakulukas). Tuleb ära teha majandusaastaaruanded ja pöörduda kohtu poole, et ettevõte taastada. Ettevõtte esindaja saab selliselt varad pangast kätte ja lõpetada muud pooleliolevad protsessid.
“Küll aga, kui ettevõtte tegevust ei soovita pärast seda jätkata, siis tuleb teha korrektne täiendav ettevõtte likvideerimine. Kadunuke tuleb korraks nii-öelda ellu äratada,” ütles Tiits.
200
eurot maksab riigilõiv ettevõtte ennistamiseks.
Ametnikud võiksid enne kustutamist ainult veidi süveneda
Järve sõnul ilmselt suurem osa sundkustutatud ettevõtteid väärib sellist saatust, kuid paljude likvideeritud ettevõtetega võib rulluda lahti järgmisi probleeme, kui tegemist on reaalselt aktiivse äritegevusega ettevõttega, kel on töötajad vara, partnerid, kliendid.
Tiits selgitas, et ettevõtte kustutamine on sisuliselt ka koondamine, aga kui pangas on ettevõtte konto kinni, siis koondamisrahasid maksta ei saa. “Ka töötaja tööstaaž katkeb. Isegi kui ettevõte ennistatakse ning töötaja uuesti tööle võetakse, siis seaduse tähenduses on tööstaaž ikkagi vahepeal katkenud,” ütles Tiits ja lisas, et mõistlikum oleks töötajatega ettevõtteid uue seaduse rikkumise puhul trahvida, mitte sundkustutada.
Valdusettevõtte sundkustutamine halvab kõik
Eesti majanduses on tavapärane, et on olemas valdusettevõtted, mille igapäevane tegevus on investeeringute juhtimine, kirjeldas Haab. “Võib-olla riik ei mõista, et varade haldamine on väga oluline,” ütles Haab ja rõhutas, et sellise valdusettevõtte sundlõpetamine halvab kõigi seotud ettevõtete tegevuse.
Ka Tiits lisas, et kui ettevõttel on osalus mõnes teises ettevõttes, siis see halvab ka teise ettevõtte tegevuse. “Kõige hullem on, kui see osalus on 50 protsenti – siis ei saa mitte ühtegi otsust vastu võtta,” selgitas Tiits. Saates kinnitati, et selliseid probleeme pole praegu veel laual olnud, aga see on potentsiaalne risk.
Ära hakka eraisikuna asju klaarima
Ettevõte on kustutatud, varad on kinni, töötajad ootavad palka, äripartnerid arvete tasumist. Järve soovitab, et selliseid kohustusi ei tasuks kustutatud ettevõtte esindajal maksta oma eraisiku taskust. “See on täielik Pandora laegas, mis õiguslikus ja maksude mõttes juhtub, kui pärast sundlõpetamist hakkab klientide, tarnijate, töötajate ülekandeid tegema eraisik,” hoiatas Järve.
“Kui sundlõpetamise katastroof on juba toimunud, siis maksustamise mõttes on soovitus leida esimesel võimalusel mõni teine äriühing, mille kaudu teha neid makseid, kuhu võtta inimesed tööle ja arvele,” soovitas Järve.
Mis tingimustel ei saa riik ettevõtet sundkustutada, isegi kui majandusaasta auranded on esitamata?
- Kui ettevõttel on registervara (kinnisvara)
- Kui ettevõte on riigile võlgu
- Kui ettevõte on kohtumenetluses osapool
Laisale likvideerijale on sundkustutamine justkui võit
Tähelepanek kogu selle uue seaduse juures on see, et riik on loonud jamades ettevõtetele soodsa võimaluse ettevõte sujuvalt ära kaotada. “Korralik ettevõtja peab oma ettevõtte likvideerimiseks läbi viima menetluse, mis kestab 8-9 kuud, et saaks lõpetada kõik asjad korrektselt. Niisiis teatud juhtudel on eelis mittekorrektselt käituvatel ettevõtjatel. Kuidas see majanduskeskkonnale mõjub, on jälle teadmata,” rääkis Tiits. Haab lisas, et kui ettevõttel on laen ning ettevõte sundlikvideeritakse, siis pank võib jääda kaotajaks.
Teisalt, kui ettevõte on jaotanud varad ära korrektselt, kellegi suhtes pole kohustusi, siis on see justkui win-win-olukord, kui pika likvideerimise protsessi juures riik kustutab ettevõtte ise ära. “Samas, kui mõned maksud on jäänud maksmata ja maksuamet pole nende puhul teinud täiendavaid kontrolle, siis võib kergesti juhtuda, et uut seadust on pahatahtlikult mugavam ära kasutada kui varem,” ütles Järve.
Appi, mis ma teen, kui mu ettevõte tahetakse kustutada?
- Ennekõike võiks ka äriregistrile anda teada põhjendusi, küsida uusi tähtaegu, kirjeldada, et ettevõttel on kohustusi töötajate, klientide, partnerite ees. Saatekülalised kinnitasid, et selliseid asju menetletakse ning registrist kustutamine ei ole vaid automaatselt arvuti teha.
- Kui ettevõte on juba kustutatud, tee igal juhul majandusaastaaruanded ära.
- Ettevõtte ennistamine on võimalik kolme aasta jooksul pärast kustutamist ning selle riigilõiv on 200 eurot.
Raha jääb panka ja töötajad lepinguta – ettevõtete kustutamise pahupool
Seotud lood
Kohus on kustutanud 1. jaanuarist üle 3000 firma
Elamuskingitusi pakkuv ettevõte Kingitus.ee OÜ kustutati äriregistrist kohtu teatel 2022. majandusaasta aruande esitamata jätmise tõttu, kingipood tegutseb aga edasi.
Esitamata jäetud majandusaasta aruannete pärast ettevõtete kustutamine on täies hoos. Kohtu teatel on ligi sada ettevõtet ka ellu ärganud, et nende firma on kustutatud ning seepeale palunud ettevõtete taastamist.
Äripäev kirjutas oktoobris ettevõtjast, kes avastas, et riik on tema firmale võlgu jäänud ettevõtte registrist vahepeal ära kustutanud. Justiitsministeeriumi ametnikud kinnitavad, et pärast tänavu tehtud seadusemuudatusi enam sellist asja juhtuda ei saa.
Õige vastus on, et ära seda küll otsejoones tegema jookse, sest head raamatupidajat pole lihtne leida.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.