Auk eelarves ja Robin Hoodi ootus: pensionäridest pungil piirkond otsib raha
Ida-Virumaa on nii suurima rahvastiku väljavoolu kui ka pensionäride osakaaluga maakond. See paneb sealsete omavalitsuste eelarved surve alla ning sunnib neid kärpekohti ja tuluallikaid otsima.
Suur pensionäride osakaal paneb Ida-Virumaa linnade eelarved surve alla. Foto: Nikolai Andrejev
30% versus 18% – on üks näitaja, mille poolest Ida-Virumaa kindlalt Harjumaad edestab – see on vanaduspensionäride protsent elanikkonnast. Prognoosi kohaselt ületab sajandi keskpaigaks 30% künnise veel kaks maakonda ning kaks maakonda edestavavad praegu rekordit hoidvat Kirde-Eestit rahvastiku väljarände kiiruse poolest.
Kirde-Eesti kinnisvaraturg erineb mitmes punktis pealinna omast, samas on Narvas laenuga ostetud ja välja üüritud korteril suurem tasuvus, leidsid asjatundjad kinnisvarakonverentsil. Piirilinnas varem tegutsenud venelaste asemel on aga tekkinud ostjad-investorid Soomest.
Ida-Virumaa on maakond, kus praktiliselt uusarendused puuduvad, ent kui leidub ettevõtteid, kes tahaks seda pilti muuta, siis julged otsused võivad tuua väga häid tulemusi, rääkis LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing.
Kohtla-Järve pole enam monofunktsionaalne tööstuslinn ning teatud tüüpi ettevõtete loomiseks on praegu ajalooliselt hea võimalus, kirjutab Kohtla-Järve linnapea Henri Kaselo (SDE).
Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo allkirjastas käskkirja, millega suunatakse EL Õiglase Ülemineku Fondist pea 8,5 miljonit eurot tööstusinkubaatori rajamiseks Narva.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.