Selle nädala olulisemate teemade hulgas püsis endiselt Planet42, aga fookus jõudis ka toitlustussektorisse ja riigivõlakirjadele.
- Kuulus restoranipidaja Pavel Gurjanov loobub osast ärist, et keskenduda sellele, mis tal kõige paremini välja tuleb. Foto: Aleksei Šiškin
Viimase kuu jooksul on paljud investorid, aga ka paljud niisama huvilised jälginud autorendifirma Planet42 ümber toimuvat.
Lõuna-Aafrikas autosid rentiva Planet42 ärimudel sarnanes tavalise liisinguäriga, mis tegutses väga suurte riskidega turul ja vajas kasvuks aina rohkem raha, rääkis riskikapitalifondi Specialist VC asutajapartner Gerri Kodres.
Saneerimiseni jõudnud Planet42 mõju on olnud nii suur, et näiteks
nõukokku kuuluv ettevõtte üks võlausaldajatest Lauri Meidla pani müüki kaks kinnisvaraobjekti, mille koguväärtus ulatub 1,78 miljoni euroni.
Meidla avaldas pärast
Planet42 raskuste avalikuks tulekut, et ettevõttes toimub vaikne ja viisakas, aga väga räige korporatiivne ning poliitiline võitlus, kus eestlastel pole muud valikut kui kõigega nõustuda.
Läti finantstehnoloogiaettevõtte Eleving Group tegevjuht Modestas Sudnius kirjutas arvamusloos, et
Planet42 saatuselöökideks said ärimudeli, riskide hajutamise ja küsitava rahastuse probleemid.
Planet42 probleemide taustal kirjutas Äripäeva investeerimisvaldkonna juht Juhan Lang, et Planet42 ümber toimuv ei ole Eesti säästjate ja investorite jaoks rahaliselt nii dramaatiline, kui esmapilgul paistab.
Tõelist hävingut kuulutab pikas vaates hoopis hoiustel seisev raha ja aktiivsete investorite turu keskmisest kehvem tootlus.
“Pea kaks kolmandikku ehk ligemale 8 miljardit eurot Eesti majapidamiste hoiustest on paigutatud nõudmiseni hoiusele ja ei teeni sedasi praktiliselt mitte midagi. Võttes arvesse Eesti majandust aastakümneid saatnud euroala üht kiiremat inflatsiooni, tähendab see miljarditesse ulatuvat väärtuse kadu,” selgitas Lang.
Tippkokk sulgeb pagariäri
Üks kurb uudis tuli sel nädalal ka toitlustussektorist.
KOGU Resto ja Pagari pagaritöökoda läheb peagi hingusele, kinnitas äri kaasomanik ja brändikokk Pavel Gurjanov. “See on äri ümberstruktureerimine, et keskenduda sellele, mis paremini välja tuleb.”
“See on seotud majandusega ja teist aastat suletud teedega,” selgitas Pavel Gurjanov Äripäeva venekeelsele sõsarlehele Delovõje Vedomosti.
Äri tulud on vähenenud ka hinnatõusu tõttu. “Jahu kokkuostuhind oli enne sõda 25 senti, nüüd aga läheneb eurole,” jätkas ta. “Inimesed ei ole valmis maksma 3 eurot piruka eest, mille omahind on juba 6 eurot,” tõdes ta.
Baaripidaja sulgeb pubi
Tähelepanu pälvis veel üks sulgemisuudis. Ärisuhetes on kõige olulisem isiklik klapp, usub
Renee Abel, kes paneb kinni Rotermanni kvartalis tegutseva Brewdogi pubi. Positiivne on aga see, et õlleärist ta ei välju: samas kohas hakkab tegutsema Pühaste pruulikoda esindav baar.
“Turiste on sel aastal metsikult vähem,“ selgitas Renee Abel, miks otsustas sulgeda kaheksa aasta eest koos poja Markiga asutatud baari.
Turistide vähesus ei olnud ainuke kinnipaneku põhjus. Nimelt töötas baar kuulsa Briti õlletootja Brewdog frantsiisi alusel, mille eest maksmine käis Eesti firmale üle jõu.
Riigivõlakirjad otsivad rahastajad
Sel nädalal koondusid huvilised ka riigivõlakirjade ümber. Alates 28. augustist said jaeinvestorid märkida Eesti riigi võlakirju. Samas tõstis Äripäev esile, et pakutav reaalintress on rahandusministeeriumi suviseid inflatsiooniprognoose arvestades vähemalt järgmisel aastal negatiivne.
Rahandusminister Jürgen Ligi kinnitas Äripäevale antud intervjuus, et riigivõla emissioon on suunatud eeskätt jaeinvestorile, kuid huvi puudumisel tuleb appi institutsionaalne raha. “See oleks muidugi väga kurb, kui jaeinvestoritel huvi puudub, see näitab, et me ei suuda turult raha laenata,” nentis ta. Sel juhul liigutakse plaani B juurde ehk osa Eesti riigi võlast saavad oma portfelli institutsionaalsed investorid, nagu näiteks pensionifondid.
Riigivõlakirju saab märkida 9. septembrini. Võlakirjade pakkumise tulemused ja jaotus avalikustatakse 11. septembril või sellele lähedasel kuupäeval.
Kuidas käitub Äripäeva loodud investor Toomas, saab lugeda artiklist “
Langetasin riigivõlakirjade märkimise kohta otsuse”.
Seotud lood
“Eestis võiks rohkem idufirmasid surra”
Lõuna-Aafrikas autosid rentiva Planet42 ärimudel sarnanes tavalise liisinguäriga, mis tegutses väga suurte riskidega turul ja vajas kasvuks aina rohkem raha, rääkis riskikapitalifondi Specialist VC asutajapartner Gerri Kodres.
Saneerimiseni jõudnud Planet42 nõukokku kuuluv ettevõtte üks võlausaldajatest Lauri Meidla pani müüki kaks kinnisvaraobjekti, mille koguväärtus ulatub 1,78 miljoni euroni.
Planet42 saatuselöökideks said ärimudeli, riskide hajutamise ja küsitava rahastuse probleemid, kirjutab Eleving Groupi tegevjuht Modestas Sudnius.
Autorendifirma Planet42 ümber toimuv ei ole Eesti säästjate ja investorite jaoks rahaliselt nii dramaatiline, kui esmapilgul paistab. Tõelist hävingut kuulutab pikas vaates hoopis hoiustel seisev raha ja aktiivsete investorite turu keskmisest kehvem tootlus, kirjutab Äripäeva investeerimisvaldkonna juht Juhan Lang.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.