Teenuste hinnatõusu toel galopeerivat inflatsiooni pidurdab veidi energiahindade langus, siseturul tõusevad hinnad hoolimata nõudlusest või sisenditest ning uuest aastast on oodata uut tõuget.
- Toidupoodides reageerivad hinnad äraspidiselt: väiksem nõudlus sunnib hindu tõstma Foto: Andras Kralla
Augustis aastaga 3,2% kasvanud hinnatõusu hoidis tagasi energia, märkis keskpanga analüütik Sulev Pert. Energiahinnad odavnesid aastaga 2,9% ja neid arvestamata oli tarbijate ostukorv isegi 4,4% kallim kui aasta tagasi.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Majandusteadlased usuvad, et Euroopa Keskpank (EKP) ei reageeri euroala majanduse nõrgenemisele intressimäärade kiirema alandamisega.
Hinnad kasvasid euroalas augustikuus 2,2 protsenti, nii aeglane hinnatõus oli euroalas viimati 3 aastat tagasi, aasta enne esimest intressitõusu.
Valitsuses kokku lepitud maksutõusud toovad lähiaastail riigikassasse küll mitu miljardit eurot lisatulu, kuid see koormus vähendab valdavalt tavaliste inimeste tarbimist ning kiirendab taas hinnatõusu.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.