Uuest aastast ei liigu enam Ukraina kaudu Vene gaasi, Kiievi läänenaabreid ärritab see kõvasti.
- Nii Viktor Orbán (vasakul) kui ka Robert Fico on seisnud Euroopa Liidus selle eest, et Kremliga suhteid hoida. Foto: Reuters/Scanpix
„Vene maagaasi transiidi lõpetamine pole üksnes õõnes poliitiline žest, vaid ka väga kallis samm, mille eest hakkame kõik euroliidus maksma,“ lajatas Slovakkia peaminister Robert Fico reedeõhtuses pöördumises.
Ülehomsest jäävad idapoolsed kraanid Vene gaasist tühjaks, sest Ukraina ei pikenda Gazpromiga transiidilepet. Ühendus — torujuhtme nimest lähtuvalt lausa vendlus —, mis on andnud Kesk- ja Ida-Euroopale maagaasi ligi 60 aastat, katkeb.
Fico sõnul ei kannata aga üksnes Slovakkia, mis jääb ilma väärtuslikust energiast, millega köetakse muuhulgas pea pool slovakkide majapidamistest, vaid rahakotti närib see augu kogu Euroopal — kahe aastaga 120 miljardi euro jagu.
Vahetult jõulude eel Moskvas Vladimir Putiniga kohtunud Fico ähvardas, et on valmis katkestama Ukrainasse elektri eksportimise, kui Kiiev ümber ei mõtle.
Ent isegi kui bluff töötaks — ja seda püüab Poola juba ennetada, lubades et, kui tarvis, toodetakse Ukrainasse eksportimiseks rohkem elektrit—, on üpris ilmne, et Fico on lahingu kaotanud. Küll aeglaselt, ent see-eest järjepidevalt, on Euroopa end Vene gaasist võõrutanud.
Gazpromi viimane kants
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Peaminister Robert Fico ütles videopöördumises, et kui Ukraina peatab uuest aastast gaasitransiidi, vastab Slovakkia elektriekspordi lõpetamisega.
Eurooplaste jaoks on kokku langemas mitu faktorit, mis ähvardavad uuel aastal tõsta maagaasi hinda.
Euroopas on gaasi hind liikunud viimased üheksa kuud vahelduva hooga ülespoole ning novembris on hind tõusnud lausa 20%.
“Peaksime igapäevaselt kasutatavaid asju paremini hoidma,” räägib saates “Juhtides tulevikku” tehnikaringlust korraldava Green Dice asutaja ja juht Argo Alaniit. “Elektroonikaseadmete tootmine on selline, mida ei lubataks enam Euroopas teha – keskkonnanõuded on meeletud ja me ei taluks näiteks elementide kaevandamist, see on ränk töö.“