Sel nädalal üllatas investoreid Enefit Greeni plaan lahkuda börsilt ning Madis Toomsalu otsus panna LHV juhi amet maha. Tähelepanu pälvis aga ka kinnisvaraarendaja, kes maadleb võlgadega ja kaalub magusa krundi müümist.

- “Pakkumine on meie arvates üsna helde. Lubab öelda, et see on sõbralik soovitus väikeaktsionäridele see vastu võtta,” ütles rahandusminister Jürgen Ligi pressikonverentsil, kus räägiti Enefit Greeni edasistest plaanidest. Foto: Liis Treimann
Neljapäeval
teatas Eesti Energia ootamatult börsile, et plaanib oma taastuvenergiatootja
Enefit Greeni börsilt ära viia. Selleks annab ettevõte investoritele võimaluse oma aktsiad vabatahtlikult ettevõttele tagasi müüa.
Ühe aktsia eest lubab Eesti Energia maksta
ajalooliselt suurt preemiat. Kui enne uudise avaldamist kauples Enefit Greeni aktsia 2,3 euro juures, siis energiafrima on valmis maksma 3,4 eurot aktsia kohta. Loomulikult hakkasid investorid aktsiat odavamalt kokku krahmama ja pärast börsi avanemist lendas
aktsia hind üle 40% 3,3 euro lähedale.
Ilmselt tabas paljusid investoreid sarnane tunnete virvarr
nagu investor Toomast: esialgne suur šokk asendus kiirelt õnnejoovastusega. Enefit Greeni aktsia oli IPO hinnast juba sügisel allapoole kukkunud, mistõttu oli 3,4eurone pakkumine aktsiat pikalt hoidnud investoritele justkui päästerõngas.
Eksperdid aga selgitasid, et investorid on siiski veel mitu võimalust, mida oma Enefit Greeni aktsiatega teha.
Leidub aga ka hulgaliselt investoreid, kes oskasid kohvipaksu pealt head uudist ette näha või on
lihtsalt õnnesärgis sündinud, sest ostsid Enefit Greeni aktsiat veel enne, kui väärtpaberi hinda maruliselt kergitanud börsilt lahkumise uudis avalikuks tuli.
Kohe algas ka arutelu, kas see oli ikka hea otsus. Näiteks endisele rahandusministrile Mart Võrklaevale tekitas
see samm küsimusi. Võrklaev rääkis oma ametiajal, et Enefit Greeni valmistutakse veelgi suuremas mahus börsile tooma. Praegune rahandusminister Jürgen Ligi aga ütles, et tekkinud probleeme oleks võinud ette näha ja Enefit Greeni börsile
viimine oli viga.LHV juht paneb ameti maha
Päev enne Enefit Greeni pommuudist vapustas investoreid LHV juht Madis Toomsalu, kes teatas, et paneb
sügisest ameti maha. Ta põhjendas seda ühelt poolt aina süvenevate regulatsioonidega, mis on panga juhi rolli muutnud, ja teisalt perekondlike põhjustega. Toomsalu on LHVs töötanud alates 2007. aastast.
LHV aktsionärid olid Madis Toomsalu lahkumise
uudisest üllatunud, kuid usuvad, et organisatsioon on piisavalt tugev, et juhivahetus üle elada. “Inimlikul tasemel on väga kahju, et ta sealt lahkub, aga ju tal on siis põhjuseid,” sõnas investor Kristjan Liivamägi, kes oli Toomsalu tööga igati rahul.
LHV üks asutaja Rain Lõhmus
kinnitas samuti, et Toomsalu lahkumine pole kuidagi seotud panga käekäiguga ning
etteheiteid ei olnud ka LHV Grupi nõukogu liikmel ja aktsionäril Heldur Meeritsal. “Ühest küljest tunneb ta numbreid ja samal ajal on ka see pehme pool organisatsioonide juures talle tuttav. On nii visiooni kui ka elluviimist. Igal juhul kahju, aga ilmselt ükski asi päris igavesti ei saa olla,” rääkis Meerits.
Tuntud kinnisvaraarendaja maadleb võlgadega ja kaalub magusa krundi müümist
Nädala alguses sai aga Äripäevast lugeda, kuidas Tallinna mitmeid suurarendusi rajanud
Triple Net Capitali ettevõtetel
on tekkinud maksuvõlad. Triple Neti ühe omaniku Andres Urbi hinnangul ei näita aga maksuvõlad ettevõtte keerulist seisu, vaid seda, et rahavoo planeerimine on keerulisem kui varem.
Mitmetel Triple Neti gruppi kuuluvatel ettevõtetel on ka aruanded esitamata, kuid ka sellele jagus Urbil põhjendusi, mis olid küll vastuolulised. Kui esiti rääkis ta, et jättis ühe arenduse firmades aruanded esitamata panga soovitusel, siis hiljem selgitas, et tahtis lihtsalt kontserni kahjumit klientide eest varjata.
Urb selgitas loos, miks ei läinud Triple Neti Tallinnas Pärnu maanteel asuva Vektori arendusega kõik plaanipäraselt ja miks nad kaaluvad oma veelgi suurema Lutheri kvartali arenduse juba enne ehitustöid müüki panna.
Äripäev uuris ka, kes konkurentidest võiks magusast Veerennis asuvast Lutheri kinnistust huvitatud olla.
Heleniuse suur piimafarmitehing kukkus läbi
Esmaspäeval selgus, et ettevõtja Joakim Heleniuse lootus teha Eesti põllumajandussektori ajaloo suurim tehing kukkus läbi, kuna tema suureks üllatuseks tõmbas
pank viimasel hetkel pidurit. Juba detsembri keskel oli Helenius allkirjastanud lepingu, et osta suur põllumajandusfirma Estonia Farmid.
“Meie jaoks tuli täieliku üllatusena see, et üks nendest pankadest poolteist tundi enne tehingut – poolteist tundi! – helistas meile, et nad on riskid ümber hinnanud ja nad ei saagi selle tehinguga edasi minna,” rääkis Helenius. Tema teada pole Eestis kunagi ühegi suurtehinguga sellist olukorda tekkinud. “See on meie jaoks ülimalt ärritav olukord.”
Pettunud olid ka Estonia Farmide omanikud, kes peavad nüüd suurfarmile ilmselt uue ostja leidma. Helenius lubas küll frami ostmiseks uut finantseerijat otsida, aga
võttis samal ajal sahtlist välja juba plaani investeerida Ukraina põllumajandusärisse. “Kui kõik hästi läheb, võiksime esimesed investeeringud teha juba nädalate pärast,” avaldas Helenius lootust.
Lekkiv ministeerium ja kibe kaotus
Kolmapäeval sai Äripäevast lugeda, kuidas kaitseministeeriumi endist kantslerit Kusti Salmi võis kannustada mõne nädala eest sotsiaalmeediasse kogu Eestit šokeerinud postitust tegema kaotusekibedus ning soov kaitseminister Hanno Pevkurit rünnata ajal, mil käis uue valitsuse moodustamine.
Jutt käib Salmi kurikuulsat postitusest, kus too kirjutas, et mullu laskemoona hangeteks mõeldud 1,6 miljardist eurost pole veel sentigi reaalsete tellimuste jaoks kasutatud.
Kust aga Salm, kes pole juba eelmisest suvest enam kaitseministeeriumi kantsler, nii detailselt hangete seisu kohta teab? Valdkonda tundvad inimesed on Äripäevale kirjeldanud, kuidas ministeerium, mis eriti praegusel ajal peaks töötama kui kellavärk, lekib.
Pikemalt saate lugeda siit.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood

Aktsionär: võime olla Toomsalule sügavalt tänulikud

Lutheri kvartali tulevik on küsimärgi all