Ettevõtlusminister ja justiitsministeerium peavad tegema ettevõtluskeskkonna suurpuhastuse, mitte võitlema pättide vastu voldikutega, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Marta Jaakson.
- Äripäeva ajakirjanik Marta Jaakson Foto: Eiko Kink
Ettevõtlusministri Liisa Oviiri meelest on
varimajandusega võitlemiseks parim variant teha kampaania, et teadvustada inimesi, et varimajandus on halb.
Nüüd on sarnase taktika valinud justiitsministeerium. Lähinädalatel valmib
värske voldik ministeeriumi juhistega, kuidas vältida ärikorruptsiooni. Ministeerium on kutsunud kokku hulga ettevõtjaid ühendavaid liite ja lasknud neil teha palju enda tegemata tööd, koostada
Konkurentsivõimeraporti 2.0, mis on praeguseks saadetud valitsusse.
Pettunud ettevõtjad
Raporti avaldamise hetkel oli selge nii ettevõtjaid ühendavatel liitudel, advokatuuril kui ka riigiametnikel, et
olukord on halb. Väga halb. Ettevõtjate suurimateks muredeks oli, et äripartnerid jätavad võlad üles, lasevad otsi vette, firmad on varatud ja tagatippu libalikvideerijatele edasi antud.
Kohtumenetlused võtavad aega liiga kaua – saad täitepaberi kätte, aga sellega pole viie aasta pärast enam midagi teha. Pole ettevõtet, kellelt võlg välja nõuda, aga kohtukulud tuleb ikkagi tasuda.
Eelmisel nädalal helistasin neljale ärimehele. Teadsin juba ette, et nemad on kokku puutunud ebaeetilise ärimaastikuga, kus äripartner laseb otsad vette ja paneb rahaga ajama, jättes maha võlad ja töötasuta jäänud töötajad. Küsisin otse: „Kas julgeksite sellest rääkida avalikult?“
„Ma võin sulle rääkida õlleklaasi taga selle jutu ausalt ära, aga ma ei saa ametlikult öelda, et kõik ehitusettevõtjad puutuvad sahkerdajate, tankistide ja skeemitajatega kokku iga päev,“ ütles mulle üks tuntud Eesti ettevõtja. Teine ettevõtja ütles veel otsustavamalt: „Meil on pätiriik, ma tõmban otsad kokku ja lähen Eestist ära!“
Räpane koduhoov
Eesti probleem ei ole ebaatraktiivne majanduskeskkond, kuhu tuleb suurinvestoreid meelitada uuenduslike lahenduste või odava tööjõuga. Meie hoov on räpane. Tõenäoliselt on keeruline leida ettevõtjat, kes on mõned aastad tegutsenud ja pole ebaeetilise ärikultuuriga kokku puutunud.
Hoolimata sellest, et justiitsminister
Urmas Reinsalu sõnul pole pahatahtlike pankrottide arv Eestis suur ega tõusuteel, selgus juba mullu, et kõikidest esitatud pankrotiavaldustest oli neid ettevõtjaid, kes lubasid omale pankrotimenetluse luksust, vaid 4%! Ülejäänud firmadel pole vara ega sageli ka raamatupidamisdokumente. Nad haihtuvad koos võlgade ja tekitatud kahjuga unustusse.
Voldikute aeg on ammu läbi. Ettevõtjad on oma sõna öelnud erinevate liitude nagu EVUL, EVEA, maksumaksjate liit, advokatuur kaudu, aidates justiitsministeeriumil luua raportit, mis muudaks ettevõtluskeskkonna ausaks ning kohtumõistmise kiiremaks ja asjakohasemaks. Ettevõtlusminister ja justiitsministeerium võiksid kampaaniate ja voldikute asemel tegeleda kevadise suurpuhastusega.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.