Kaks kolmandikku Eesti 18-25aastastest noortest katab oma igapäevakulud teenitud töötasust ning oma rahaasjade planeerimisele pööravad noored täiskasvanud üha rohkem tähelepanu, kirjutab SEB jaepanganduse ja tehnoloogia valdkonna juht Ainar Leppänen.
- SEB jaepanganduse ja tehnoloogia valdkonna juht Ainar Leppänen. Foto: Erakogu
SEB uuringu kohaselt säästab tervelt 74 protsenti noortest osa oma igakuisest sissetulekust, kaks kolmandikku neist teeb seda mõne konkreetse eesmärgi nimel. Populaarseim põhjus, milleks raha kogutakse, on kodulaenu sissemakse, mille on eesmärgiks seadnud viiendik vastanutest, auto ostmiseks kogub vaid kümnendik.
Põhjus on selles, et noored leiavad punktist A punkti B jõudmiseks uusi võimalusi, alates ühistranspordist kuni sõidujagamiseni ning suhteliselt kulukat oma autot ei peeta nii vajalikuks.Palju noored on vanemate kõrvalt näinud eelmise kümnendi majanduskriisi ning nad on sellest õppust võtnud – noored soovivad oma rahalist olukorda rohkem kindlustada ja koguda pigem vajalike asjade tarbeks. Üsna vähesed säästavad lihtsalt niisama, näiteks lõbutsemiseks. Paranenud finantsteadlikkust kinnitab ka tõsiasi, et õppelaene võetakse järjest vähem ja peamiselt tõelise vajaduse korral.
Soovitakse ise toime tulla
Isegi kui parasjagu pole silmapiiril mõnda suuremat väljaminekut, milleks koguda, siis mõistlik oleks säästa vähemalt kümme protsenti oma sissetulekust, et ennast ootamatuteks väljaminekuteks majanduslikult kindlustada. Kümme protsenti noortest kinnitabki, et on võimelised ettenägematute väljaminekutega ise toime tulema, sest neil on selleks olekas piisav rahaline tagavara.
Meie noored ei ole erand, krediidiinformatsiooni agentuuri Experian poolt Ühendkuningriigis läbi viidud uuringu põhjal on alla 35aastased palju usinamad säästjad kui nende vanemad, sest ligi pool antud vanusegrupist säästab kuus veerandi oma sissetulekust. See kummutab arusaama, justkui oleks vanem põlvkond säästlikum. Bankrate.com’i uuringu põhjal alustab Ameerika millenniumipõlvkond säästmist vara, kuid mitte ilmtingimata hoogsalt – vaid 29 protsenti noortest täiskasvanutest säästab üle 10 protsendi sissetulekust.
SEB 2016. aasta uuringu kohaselt 44 protsenti noortest töötab ja 27 protsenti õpib ning vaid viiendik teeb mõlemat paralleelselt. Praegu teenib töötavatest noortest 42 protsenti üle 800 euro kuus kätte ja õppimise kõrvalt tööl käivatest noortest teenib sama palju 19 protsenti.Peaaegu iga teine 18-25aastane noor ootab, et viie aasta pärast jääb tema igakuine netosissetulek vahemikku 800-1500 eurot.
Seotud lood
Rahandusminister Sven Sester tahab praegu 5% tasemel fikseeritud õppelaenu intressimäär allapoole tuua, kuna laenudel on riigitagatis ning väga kõrge intressimäär pole seega põhjendatud.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.