Oma versiooni sellest, kuidas võiks Donald Trumpi maailmakuulsaks saanud retoorika kõlada Eesti kontekstis, pakub Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel.
- Meelis Mandel Foto: Andres Kralla
Täna asub ametisse USA uus president Donald Trump, kellele võib ette heita mitmeid asju, kuid kindlasti mitte reformimeelsuse puudumist. Nii äkilist meest pole maailma võimsamaks kunagi valitud. Mida kõneleks oma ametisse astumisel Trump täna aga juhul, kui ta asuks hoopis 1,3 miljoni elanikuga Eesti etteotsa? Kas kuidagi nii:
Van Basteni eestvedamisel on alustatud jalgpallireeglite muutmist. Räägitakse suluseisu, kollase kaardi ja penaltite kaotamisest. Hirmus? Kui isegi niivõrd puutumatu ja püha ala nagu jalgpall on reformide tuules, peab seda kindlasti tegema ka väike ja kohanduv Eesti!
Esimese asjana kaotan ma riigis ära tulumaksu. Inimesi ei karistata enam nende võime järgi teenida, maksustame tarbimist viisil, et kogu maksukoormus langeks kümnendiku võrra tänasest.
Sätestame sotsiaalmaksu ülempiiri kolmekordsest keskmisest palgast alates, et enam väärtust loovate töökohtade loomisel ettevõtteid ei karistataks. Sotsiaalmaks hakkab olema brutopalga osa ehk inimene näeb reaalselt, palju ta seda maksab.
Võlakirjad ja erastamine
Riigi investeeringud suurtesse infrastruktuuriobjektidesse kasvavad järgneval kümnendil kordades. Aastaks 2022 on korda tehtud suured maanteed, aastaks 2025 on olemas sild Saaremaale ja käib reaalselt koos soomlastega tunneli ehitamine Tallinna ja Helsingi vahel.
Investeeringute rahastamiseks on käivitatud riigi võlakirjade programm, mis on väga populaarne välisinvestorite, aga ka meie enda inimeste seas. Igast riigiettevõttest erastatakse 25-75% ja viiakse see börsile.
Sõjatsoonist Põhjamaaks
Eesti asub taotlema Venemaa-vastaste majandussanktsioonide kaotamist. Nagu viimases Riigikogu Toimetistes Välispoliitika Instituudi vanemuurija Viljar Veebel veenvalt tõestab, pole sanktsioonid soovitud mõju avaldanud. Eesti muudab end oma välismaale suunatud retoorikas pideva sõjatsoonis viibiva riigi asemel innovaatiliseks Põhjamaaks, kes suhtub naabritesse pragmaatiliselt nagu Soome.
Eesti hakkab suunatult Valgevenest ja Ukrainast, aga ka teistest meiega ühist töökultuuri ja väärtushinnanguid kandvatest riikidest meile vajalikku koolitatud tööjõudu importima. Koostöös ettevõtetega toome alates 2018. aastas riiki igal aastal vähemalt 10 000 võõrtöölist.
Liberaalsete väärtuste kandjana lubame selle aasta lõpuks Eestis samasooliste abielu ja neile paaridele ka laste adopteerimise. Samuti kaotame ära Pätsi isikukultuse jäänuki ehk presidendi foto riputamise kohustuse riigiametites, koolides ja mujal avalikus sektoris. Patriotismi näitamiseks on võimalik kasutada alati muid riigivõimu sümboleid alates lipust ja vapist. Elagu Eesti!
Kes sellise Trumpiga rallida sooviks?
Seotud lood
Kuigi töötame selleks, et suurendada heaolu, luua kindlustunnet endale ja lähedastele, võib tööpinge heaolu ja suhteid kahjustama hakata, kirjutab Tallinna Ülikooli õppejõuarenduse ekspert Katrin Aava.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Viimased uudised
Õigusruum ja ärikultuur riigis on euroopalik
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele