Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Jüri Luik: NATOt ründaks vaid hullumeelne
Kaitseminister Jüri Luik kirjutab NATO 70. aastapäeva ja Londoni tippkohtumise taustal Äripäeva essees, et allianss on pidevas muutumises, kuid põhiväärtuste püsimises, nagu kollektiivkaitse, ei kahtle keegi.
USA õhudessantkompanii saabumine Ämari lennubaasi. Foto: Eiko Kink
NATO on organisatsioon, mille ühtegi liiget pole kunagi teine riik rünnanud, seega on tegu ülimalt eduka organisatsiooniga. NATO loomine 1949. aastal oli omamoodi ime, sest USA võttis endale pikaaegse raske kohustuse.
Teisipäeval kogunevad NATO liitlased Londonisse arutama alliansi tulevikku ja rahaasju. NATO suurim liige USA on juba aastaid nõudnud teiste liitlaste suuremat panust ühisesse kaitse-eelarvesse ja enne Suurbritannia pealinnas toimuvat tippkohtumist on selge, et rahastusreeglid lähevad ümberkirjutamisele.
Siseminister Mart Helme jutt NATO ja tagavaraplaani kohta ei tule tühjalt pinnalt, vaid kajastab muresid, millele peab vastuse andma kõigi liikmesriikide tippkohtumine kahe nädala pärast.
Just nii kommenteeris riigikogu väliskomisjoni liige Raimond Kaljulaid (SDE) Äripäeva raadio saates „Poliitikute töölaud“ siseminister Mart Helme mõtet plaan B vajadusest, kui EKREt esindanud Anti Poolamets oli viidanud lünkadele Eesti kaitsevõimes.
Oma riigi arendamiseks tulevikus tasuks aga eelkõige ja üha rohkem vaadata just Iisraeli mudeli suunas, kirjutab teoloog ja assürioloog Peeter Espak Äripäeva essees.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.