Suurenenud riigieelarve puudujääk ja võlg muudavad paljud riigid haavatavaks võimalikele uutele šokkidele, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
- Tõnu Mertsina. Foto: Raul Mee
Me oleme praeguseks küll Eestis tervishoiukriisi raskema aja läbinud, kuid selle tagajärjed majanduses on alles ees. Koroonaviirus pole Eestist ja maailmast kuhugi kadunud ja tõenäoliselt jääb siia veel pikaks ajaks. Uute registreeritud viirusekandjate arv on küll väga väikeseks kahanenud, kuid alles on registreeritud viirusekandjaid oluliselt rohkem, kui märtsi keskel. Seega, oht viiruse levikuks on alles ning tegelikult on tervishoiukriis veel pooleli.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tugevas ühiskonnas ei satu kollektiivide juhid segadusse ja ei tunne hirmu ise otsustada, kirjutab Catella juht Aavo Kokk vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Aus ja julge poliitik tunnistaks, et iga "riigi" euro läheb sinu, minu ja poekassiiri rahakotist, laenud tuleb tagasi maksta ja igavest riigiabi pole olemas, kirjutab ERRi juhatuse esimees Erik Roose vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Paljudki proovivad ka seda kriisi oma huvides ära kasutada ja mõnel see kindlasti ka ühel või teisel viisil õnnestub. Aga suures pildis on maailm üsna inertne, leiab mullu Eesti parimaks juhiks valitud Apollo Groupi tegevjuht Jaanus Vihand vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Äripäeva küsitlusele vastanud Eesti otsustajate ja arvamusliidrite meelest sai valitsus üheksa nädalat kestnud eriolukorras hakkama keskmiselt hindele "neli", sest viirusega võideldes kuulati ekspertide nõu. Majanduse küsimuses lähevad arvamused aga teravalt lahku.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.