Tööstusettevõtted peavad tõsiselt mõtlema digitaliseerimisele, automatiseerimisele ja paindlikkuse tagamisele, kirjutab Eesti Masinatööstuse Liidu nõukogu esimees ja arendusnõunik Tõnu Lelumees.
- Tööstusrobot. Foto: Julia-Maria Linna
On võrdlemisi hoomamatu, kuhu praegune tervisekriis majanduse ja tootmisettevõtted tõukab. Kui midagi aga õppida eelmistest kriisidest, siis seda, et praegu on viimane aeg oma puuduste parandamiseks. Tööstusettevõtted peavad tõsiselt mõtlema digitaliseerimisele, automatiseerimisele ja paindlikkuse tagamisele. Vaid ettevõtte tehnoloogilise võimekuse tugevdamise kaudu on võimalik turgude taasavanemisel, mis on kindlasti hoopis teistsugused kui enne kriisi, näidata ennast konkurentsivõimelisemana ning suutlikumana.
Seotud lood
Kriisi järel ähvardab Eesti arengut kolm lõksu – tööjõu, keskpärase tootlikkuse ja keskmise sissetuleku lõks. Mõistlik tundub kriisist väljudes investeerida lõksudest pääsemiseks kolme pöördesse – digipööre, innovatsioonipööre ja rohepööre, kirjutab IT-ettevõtja Ivo Suursoo arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.