Miski ei ole 2020. aastal enam endine. Isegi Eduka Eesti konkursi eesmärgid mitte. Kui varem olid keskmes pika-perspektiivi-visioonid, siis nüüd tuleb võrdselt tähtsaks pidada ka lühikest perspektiivi, visiooni eluks ja äriks pärast pandeemiat. Otsigem tasakaalupunkte, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, Ellex Raidla Advokaadibüroo vandeadvokaat Jüri Raidla.
- Jüri Raidla. Foto: Raul Mee
Jaanipäeval, koroona esimese laine vaibumise aegadel, lootsid paljud, seal hulgas ka mina, et endised ajad tulevad tagasi. Täna ei ole mõtet end sellise mõttekäiguga enam petta. Olgu tegemist riikluse, poliitika, äri või lihtsalt eluga kõige laiemas tähenduses – endisus ei jätku ega peagi jätkuma varasemal kujul.
Kas uus reaalsus on üdini halb? Üldse mitte. Vanade asjade endisel moel või natuke paremini tegemine ei too kaasa arenguhüpet. Vertikaalne areng tuleb ikka kas uute asjade tegemisest või siis vanade asjade uuel viisil tegemisest. Seda tingimusel, et kõiki vajalikke vanu asju kohe nurka ei hakata loopima. Uude tasakaalupunkti vana ja uue vahel tuleb jõuda tasakaalukalt.
Lehma lüpsmist võib ju distantsõppe korras õppida, kuid lehma lüpsmine ise jääb päris pikaks ajaks kontakttööks. Advokaaditööd saab teha nii kodukontorist kui „päris“ kontorist. Samas pole mõtet tormata teise äärmusesse ja arvata, et sprindi maailmameistriks võib saada ainult metsajooksu harrastades. Mets staadionit ei asenda, küll aga täiendab. Nii ei kao need päris kontorid ka kuhugi, need lihtsalt muutuvad.
Suvine maasikaskandaal oli valus. Ometi oli sellel skandaalil teinegi dimensioon. Maasikaskandaal osutus lakmuspaberiks mitte ainult rahvuskonservatiivse ja liberaalse poliitika võitluse tallermaal, vaid ka Eesti majanduse pikaajalise konkurentsivõime ja perspektiivikuse suhtes. Odavama välistööjõu kasutamine on olnud vajalik mitmele majandussektorile tagamaks nende rahvusvahelist konkurentsivõimet.
Edukas Eesti
Edukas Eesti on Äripäeva, Eesti Gaasi, If Kindlustuse, Ellex Raidla Advokaadibüroo, US Real Estate´i ja Swedbanki arvamuslugude konkurss, kuhu ootame Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid arvamusloo vormis. Konkursil saab osaleda kuni kahe võistlustööga, artikli maht on kuni 5000 tähemärki (koos tühikutega).
Kesksed hindamise kriteeriumid on ideede algupärasus, teostatavus ning särav esitus. Grand prix toob võitjale 10 000 eurot, teine koht 3000 ja kolmas 2000 eurot. Žüriisse kuuluvad korraldavate ettevõtete omanikud ja juhid, konkursi viib läbi Äripäeva arvamustoimetus.
Võistlustööd ilmuvad
Äripäeva arvamusosas avatud alamrubriigis ja
Eduka Eesti Facebooki lehel. Tekste koos autori fotoga ootame aadressil
[email protected]. Lõpptähtaeg on 31. märts 2021, auhinnad anname üle aprillis.
Seotud lood
Tänases Äripäeva raadio saates "Kuum tool" räägivad Eesti riigi, majanduse ja ühiskonna ees seisvatest väljakutsetest ning aitavad konkursil Edukas Eesti kirjutajatel teemasid otsida US Real Estate'i juhatuse esimees Aavo Kokk ning Swedbanki eraisikute panganduse juht ja juhatuse liige Tarmo Ulla.
2020. aasta on olnud kõike muud kui tavaline ja on toonud kaasa palju suuri muutusi. Ometi on suur osa inimesi ja ettevõtteid suutnud ka sellega kohaneda. On parim aeg tulla uute ideedega lagedale, kirjutab Eduka Eesti arvamuskonkursi toetaja, If Kindlustuse juhatuse liige Tiit Kolde.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.