Putini soov jagada võimu oma lähikondsetega ei näita vaibumise märke, ja Navalnõi korruptsioonivastane programm on ambitsioonikas projekt riigis, kus korruptsioon on nii laialdane, et sellele näib toetuvat kogu süsteem. Sellest hoolimata tõmban ma võrdusmärgi Putini paleest tehtud Navalnõi video ja kuninganna Marie Antoinette’i väidetavate sõnade („Kui leiba ei jätku, las siis söövad kooke“) vahele. Reaalsusest irdunud Putini palee on samasugune rahva näkku visatud märg kalts nagu kuninganna kuulsad sõnad, kes lõpetas oma elu giljotiini all.
Samas kui Putin teeb kõik, et võimendada Suure Isamaasõja müüti, mis on üks väheseid tänapäeva Venemaa erinevaid põlvkondi ühendavaid rahvusmüüte, siis Navalnõi taustal kõlab revolutsiooni tuttav kõmin. Venemaal on tsaari troonilt tõukamist tähistatud aastakümneid. Poliitiku edu sõltub sellest, kui tugevaid emotsioone ta rahvas tekitab, ja millistesse olemasolevatesse narratiividesse ta sobib. Venelastele paigutub Navalnõi lugu kõrvuti arvukate varasemast tuttavate lugudega.
Paljud neist on juba ammu oodanud kedagi, kes astuks teda ootavatesse saabastesse ja Navalnõi sobib nii õilsa kangelase kui ka surmasuust ülestõusnud Messiase rolli. Minu enda isiklik lemmik Navalnõi narratiivis on aga tema abikaasa, Julia Navalnaja.
See, mida Putinil pole
Kui Putin on meeleheitlikult üritanud hoida oma eraelu privaatsena ja tema kõrval pole mitte kunagi olnud näha naist, kes oleks võinud pretendeerida Venemaa esileedi rollile, seisab Navalnõi kõrval alati tema laste ema Julia Navalnaja.
Nende õnnelikul pereelul on silmapaistev osa mõlema sotsiaalmeedias, nagu ka selles, kuidas nad avalikult väljendavad oma vastastikust kiindumust ja tunnustust. See on armastuslugu, mis on väärt õnnelikku lõppu, ja lugu, mida Putinil pole kunagi olnud. See on pilt, mis aitab ette kujutada tulevikku, kus kogu Venemaa võiks olla selline õnnelik ja omavahel nii hästi läbisaav perekond.
Ka Putini režiim kasutab meelsasti pehmet jõudu, kuid Navalnõi oskab väga osavalt kasutada jõuna pehmet mõttelendu ja võimendada oma kuvandit, ilma et see vähendaks tema perekonna võlu. Ma polnud varem eriti mõelnud sellele, milline võiks välja näha Venemaa esileedi, aga nüüd oskan seda tänu Julia Navalnajale juba ette kujutada.
Navalnajas on lihtne näha ema, kes jagab kõikide emade muret oma laste pärast riigis, kus igal aastal hukkub liiga palju poegi ilmaasjata, ja Navalnaja praegune roll on Venemaal väga tuttav: kui palju eri põlvkondade naisi on oodanud oma abikaasa naasmist sõjast, armeest, vanglast või vangilaagrist. See on saatus, mis on südamelähedane ka vanematele põlvkondadele, nendele, kuhu kuuluvad Navalnõi vanemad. Paar päeva enne seda kui Navalnõile mõisteti vanglakaristus, postitas Julia Instagramis perepildi koos mehevanematega.