Karoli Hindriks: olukord on selline, et naeratus rabamatkal aitab pensione maksta ja koole ehitada
Inimkonna suurima tööjõupuuduse lävel aitavad Eesti majandusel kasvada avatud meel ja süda, aga ka rahvusvahelise värbamise protsessi tehnoloogia abil hõlpsamaks muutmine, kirjutab idufirma Jobbatical juht Karoli Hindriks.
Jobbaticali juht Karoli Hindriks. Foto: Erakogu
Ettevõtjatena teame, et värbamine on firma edukuse alustala. Pole midagi tähtsamat ettevõtte jaoks, kui õigete inimeste tööle võtmine õigel ajahetkel. Minu Jobbaticali tiimis on praeguseks üle 50 inimese Indoneesiast Brasiiliani, kokku ligi 20 rahvusest. Ent tööandjatena oleme globaalselt jõudmas ajastusse, kus värbamine pole enam pelgalt raske, vaid kohutavalt raske.
Tööjõu puudus on pannud ettevõtjaid ja tööandjaid probleemi leevendamiseks leidlikke lahendusi otsima. Üks neist on näiteks muutuvtunni töölepingute süsteem. Mis see täpselt on?
Välismaalt värvatud tippspetsialistid mitte ei võta ära kohalikke töökohti, vaid leevendavad ettevõtete arengut pärssivat tööjõupuudust. Ent kui inimene ei tunne end siin oodatuna, liigub ta päris kiiresti ära, kirjutab EASi Work in Estonia programmi juht Anneli Aab.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.