Tõnu Mertsina: kõrge hinnatase jääb püsima ja vähendab ostujõudu
Viimase kahe aastaga on Eesti majandus saanud ja veel saamas löögi mitmelt majandusšokilt, mis on halvendanud majanduskasvu väljavaadet, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina Foto: Andras Kralla
Viimaste kuude ülikiire inflatsioon on tõstnud hinnataseme väga kõrgele ja vaatamata sügisel tekkivale baasefektile jääb hinnakasv sel aastal väga tugevaks. Energiahinnad jäävad kõrgeks ja toiduainete hinnakasv võib sügisel väga halbu üllatusi pakkuda. Samas on tööstusmetallide hinnakasv pidurdumas ning näiteks terase ja vase juures näeme juba aastases võrdluses langust. Küll aga on tööstusmetallide hinnad jätkuvalt oluliselt kõrgemad kui enne pandeemiat.
Eesti tarnekindluse eest vastutavate ametnike väljaütlemised on muutnud kogu tööstussektori ärevaks. Samas ei paista tulevik paljudele probleemidele vaatamata ainult mustades toonides, kirjutab Eesti Toiduainetööstuse Liidu juht Sirje Potisepp vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Igaüks peaks kriitiliselt üle vaatama nii oma praeguse kulude struktuuri kui tegemiste energiamahukuse. Mõistlik inimene ei arvesta sellega, et küll riik kõik kinni maksab, kirjutab riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige Heiki Kranich vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Turismisektor on küll rasketest aegadest karastunud, aga elada tuleb päev korraga, kirjutab Värska Kuurortravikeskuse juht Vello Saar vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Väga tõenäoliselt mõjutab alanud toormete hinnaralli toiduhindu nii sügisel kui ka 2023. aastal, kirjutab toidutööstusettevõtte Orkla Eesti juhatuse esimees Kaido Kaare vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”