Autode kõrge ostuhind ja kõrged intressid takistavad turu taastumist, kirjutab KPMG juhtimiskonsultatsioonide valdkonna juht Tarmo Toiger Äripäeva Infopanga mootorsõidukite müügi konkurentsiraportile antud kommentaaris.
- Tarmo Toiger. Foto: Raul Mee
Uute sõiduautode müük on kasvutrendis, poolaastaga müüdi veidi üle 12 000 uue auto – sarnane poolaasta tulemus oli viimati 2016. aastal. Aasta teine kvartal näitas oluliselt paremat müüki kui esimene, tarneprobleemid on vähehaaval lahenenud.
Rääkides kohalike diileritega on sõiduautode tarneajad vähenemas tänaseks juba ühele kuni kahele kuule, mis võimaldab klientidel ostusid paremini planeerida.
Samas on majanduslik ebakindlus tekitamas takistusi uute autode ostudele, tootjad on endiselt hädas elektriautode komponentidega, jätkuvalt on mureks akude puudus, mis ei luba rahuldada kasvavat nõudlust elektriautode järele.
Kohalike diilerite seas on traditsiooniliselt parimas müügivormis Toyota ning ainult veidi taga on teine rahvaauto Škoda.
Tesla sai uue hoo
Kesk-Euroopa autoturg on näidanud tänaseks 11 kuud pidevat kasvu ning juunis oli kasv juba 19% võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Elektriautode müügi kasv on samuti muljetavaldav ning küündis juunis juba 55%ni, samas diiselautode müük kukkus 10%.
Loe lähemalt Äripäeva Infopanga värskest mootorsõidukite müügi
kvartaliraportist.
Seotud lood
Uus aasta eristab ettevõtluses terad sõkaldest, märksõnadeks saavad lisandväärtus ja efektiivsus, kirjutab börsifirma Modera asutaja ja juht Raido Toonekurg vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Automüügitarkvarale keskenduva Modera müügitulu ulatus 2023. aastal 2,15 miljonini, mida on 32% rohkem kui aasta varem.
Tesla on alati olnud selline ettevõte, kust sa saad investorina korralikku külma duši ja siis ootamatult nii kõva lennu, et hoia piip ja prillid. Üllatusi saad igal juhul ning see lugu pole veel lõppenud.
Detsembris ulatusid uute sõiduautode müüginumbrid koroonaeelsele tasemele, aga aasta kokkuvõttes oli müük veel 2019. aastaga võrreldes tublisti miinuses, teatas Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Eesti Liit (AMTEL).
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.