Venemaa hübriidrünnakud välismaal, sealhulgas Balti riikides, on reaalne oht ning ukrainlased olid üksvahe vaid kahe kuu kaugusel sõjalisest kollapsist, Putin loodab aga Trumpi tagasivalimisele, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi 37. sissekandes.
- “USA positsioon seoses Ukrainas toimuva sõjaga võib Trumpi tõttu muutuda. Too on seda ka korduvalt ja avalikult lubanud. Seda eurooplased kardavad. Seda enam, et oma arust diilitegemise geeniuse esimeseks valikuks võib suure tõenäosusega osutuda just Putin. Too aga Trumpi võitu valimistel ootabki,” kirjutab Raivo Vare. Foto pärineb 2019. aastal Osakas peetud G20 tippkohtumiselt. Foto: AP/Scanpix
Suur suvi on peale tulnud ja soodustab lõbusaid puhkusemeeleolusid. Maailm selleks aga põhjust ei anna. Ukraina sõja jätkumine seab ühe enam üles küsimusi, mis panevad paljusid muretsema. Toon tosinkond nopet viimase aja infovoogudest, sh isiklikest jutuajamistest poliitika- ja sõjatarkadega.
Nope 1: Trumpi faktorit kardetakse
Maailmas ja eriti Euroopas tugevneb usk, et Donald Trump võibki tulla novembrikuistel USA valimistel taas võimule. Seepärast tuleb selleks ka valmistuda. Muide, isegi Hollandi peaministri Mark Rutte saamine NATO peasekretäriks on otseselt ajendatud usust tema võimesse saada hakkama Trumpi NATO-sallimatusega.
Trump on olemuselt tehingute mees ja tahab teha „diile“, mida ta enesekindlalt arvab end olevat võimeline tegema kõige paremini maailmas. Seda aga eelistatult mitte multilateraalses, vaid bilateraalses tet-a’-tet formaadis, kus ta on igast üksikust oma partnerist, ka Hiinast ja Venemaast, tugevam.
Seepärast kardetaksegi, et võimule tulles on tal esimeseks huviks just olulisima poliitilise operaatoriga, keda Trumpi hingesugulane Nigel Farage omalt poolt äsja kiitis ja kaitses, elik Vladimir Putiniga kiire diil sõja lõpetamiseks, sundides selleks ukrainlasi läbi abi lõpetamise ähvarduse. See aga tähendaks tegelikult kaotust Ukrainale. Territoriaalset ja ka strateegilis-poliitilist. Lisaks olulist Euroopa positsiooni ja tulevikuperspektiivide nõrgenemist, mida võib veelgi võimendada Trumpi obsessioon Hiina ja Venemaaga kokkuleppe võimaluste suhtes. Lisaks tema mingis vormis NATOst väljatõmbumise või Euroopas USA rolli vähendamisele suunatud võimalikud-kardetud sammud.
Nope 2: Venemaa kaotus pole eesmärk
Suureks probleemiks tuleb pidada seda, et Lääne juhtriikide seatavad eesmärgid on sõnastatud viisil, mis tippsõjaväelastes tekitavad teatud rahulolematust. Sest nagu ütles üks maailma juhtivaid kindraleid: sõdur vajab selge eesmärgina võitu, mitte mingit ebamäärast kompromissi. Tegelikult eesmärgina räägitakse aga nii ekspertarvamustes kui kõrgetes valitsuskabinettides mitte Ukraina võidust ja Venemaa kaotusest, vaid Venemaa mittevõidust ja Ukraina mittekaotusest. See mõjutab ka tehtavaid poliitilisi valikuid ja praktilisi abistamisotsuseid, millel on riigina hävitussõtta kistud Ukrainale ränk majanduslik hind, aga veelgi enam puhtinimlik, sh massiline elude kaotamise hind.
Nope 3: Ukraina vajab palju enamat
Hiljuti oli selgelt näha, mis juhtub, kui USA abi Ukrainale viibib, antud juhul siis alanud presidendivalimistega seotud sisepoliitilise kakluse tõttu. Samal ajal suutsid venelased oma sõjatööstuse kiirendatult toimima panna, kasutades nii eri riikide (eesotsas Hiinaga) abi kui ka jätkuvalt suuri sissetulekuid oma toorme ekspordist. Venemaale kehtestatud sanktsioonid pole olnud piisavalt efektiivsed ja on ikka veel ebapiisavad ning nendega pole ühinenud mitmed olulised riigid.
Moskva kasutas abi viibimisest tekkinud võimaluste akent pealetungiks nii Donbassis kui Harkivi suunal, sest totaalses laskemoonanäljas ukrainlastel lihtsalt polnud võimalust oma „lihapealetungide“ suurtest kaotusest mittehooliva Kremli edenemist piisavalt takistada. Selle tulemusena olid ränka ellujäämisvõitlust pidavad ukrainlased tippsõjaväelase äsja kuuldud ehmatava konstateeringu kohaselt vähem kui kahe kuu kaugusel sõjalises mõttes kollapsist.
Seotud lood
Vene režiimi juhi Vladimir Putini valitsusremondi käigus tõsteti mitmed inimesed ümber ja jaotati uued haldusalad. Kes kuhu ja mida need laveerivad võimumängud Kremli võimuhierarhias tähendavad, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi 36. sissekandes.
Pikalt viibinud USA abipakett Ukrainale koos teiste riikide osutatava abiga peaks ukrainlastel aitama aasta lõpuni sõjaliselt vastu pidada, kuid järgmise aastaga on seis segane, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi 35. sissekandes.
Ukrainlaste rünnakud on kahjustanud oluliselt Vene naftatööstust, kuid Putin suudab kurnamisstrateegiaga jätkata, sest ehkki ärganud, ollakse Euroopas kaitsevaldkonnas endiselt loid ja kohati arglik, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi 34. sissekandes.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.