Raamatupidaja: Jürgen Ligi, seletage oma kolleegidele Lafferi kõverat!
Eesti uskumatud finantsprobleemid on eelkõige tingitud valitsuse kehvast juhtimisest, mis põhineb pigem soovidel kui võimetel, kirjutab raamatupidaja Jelena Kirs.
Äkki tuleks riigirahanduses nipid mõneks ajaks kõrvale jätta ja hoopis kalkulaatorid kätte võtta, pakub Jelena Kirs. Foto: Andrei Popov/Scanpix
Tulenevalt oma töö iseloomust pean eri statistiliste aruannete esitamisel vähemalt kord kuus külastama statistikaameti kodulehte. Seal leidub palju huvitavat teavet. Näiteks Eesti rahvaarv on 1 374 687 inimest ja töötajaid, kelle sissetulekute põhjal arvutatakse keskmine palk, on vaid 589 970 (2024. aasta I kvartali andmed).
Rahandusminister Jürgen Ligi tunnistas Vikerraadiole antud intervjuus, et ta ei tea veel, kuidas korjatakse ettevõtetelt tulumaksu juba 2026. aastal, aga mõned tehnilised võimalused peaksid tema arust selleks olemas olema küll.
Rahandusminister Jürgen Ligi tõdes, et veel ei ole teada, millisel kujul ettevõtete tulumaks kehtima hakkab. „Ma ei varja, et see on mulle halb uudis, kuid pean selle ellu viima,“ ütles ta.
Rohelise võlakirja emissiooniks ei piisa üksnes ilusast jutust – vaja on ka ettevõtte lubadust ning sõltumatu eksperdi kinnitust, et kaasatud raha läheb vaid rohelistesse projektidesse, kirjutab Eesti Energia finantsriskijuht Danel Freiberg vastulausena riigifirma hübriidvõlakirjade suhtes tehtud kriitikale.
Eesti Energia on laenanud varem ja laenab ka edaspidi ning hübriidvõlakiri on äriühingule soodne lahendus, kirjutab lahkuva valitsuse rahandusminister Mart Võrklaev (Reformierakond).
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.