Advokaat: maksuameti kauakirjutatud juhend loob selgust
Maksuameti peagi avalikustatava juhendiga, kuidas äriühingute omandamistehinguid ja restruktureerimisi maksustatakse, ei muutu tegelikult kuigi palju, ent selgus on alati parem kui ebaselgus, kirjutab advokaadibüroo Cobalt valdkonnajuht Tõnu Kolts.
“Äriühingute omandamistehingute ja restruktureerimiste maksustamise osas valitseb juba mõnda aega uus norm. Lisaks turuosalistele peavad sellega arvestama ka nõustajad, kes on varasemalt olnud kohati liialt liberaalsed,” kirjutab Tõnu Kolts. Foto: Erakogu
Eesti maksu- ja tolliamet (MTA) avalikustab peagi oma juhendi nn debt push-down struktuuride maksustamise osas. Seda juhendit on MTA kirjutanud nüüd juba üle aasta ning selleks on turuosalistega peetud mitmeid arutelusid ja kohtumisi. Nende tulemusel leiab juhendist näiteid ja aspekte otsustamaks, kas tegemist on agressiivse maksuplaneerimisega, mille tulemusel saadakse maksuõigusega mittekooskõlas olev maksueelis ning mis viib tehingust tulenevate maksete maksustamiseni.
Maksuameti debt push-down’i juhendi tulemusena hakkaks suuremate ettevõtete ostutehingutes taas domineerima väliskapital ning Eesti jaoks harilikumate tehingute turg kuivaks kokku, kirjutab investeerimispanga Redgate Capital partner Valeria Kiisk vastukajana Äripäeva juhtkirjale.
Maksuameti juhend nn debt-push-down'i tehingute maksukäsitluse kohta on tekitanud tõsiseid muremõtteid Eesti ärikogukonnas. Ehkki juhendi eesmärk lisada selgust niisuguste tehingute maksustamisse on kiiduväärt, tuleks tõsiselt kaaluda, kas valitud suund on mõistlik, kirjutavad Ott Aava ja Tõnu Kolts advokaadibüroost Cobalt.