Pikas perspektiivis hakkavad uue valitsuse maksumuudatused ettevõtluse arengut pidurdama. Peletavad välisinvestoreid, kahandavad siseturul tegutsevate ettevõtjate investeerimisvõimet ning alandavad eksportööride konkurentsivõimet, ütles Lääne-Virumaa Uudiste peatoimetaja Aivar Hundimägi Vikerraadio päevakommentaaris.
- Peaminister Kristen Michali (vasakul) juhitav valitsus jätkab Kaja Kallase viimase valitsuse alustatud maksude kergitamist. Foto: Andras Kralla
Riigikogu valimiste järel ehmatas valitsust moodustanud Reformierakond valijaid ootamatute maksutõusudega. Europarlamendi valimiste järel kordus sama muster, kuid seekord tõmmati Kristen Michali juhtimisel maksumaksjatele müts pähe palju filigraansemalt.
Eesti taasiseseisvumise aja jooksul ei ole varem tehtud nii karmi maksutõusude paketti, millega on saanud valmis reformierakond praeguse riigikogu koosseisu ajal. Kardan, et sarnast mustrit näeme kordumas ka 2027. aasta riigikogu valimiste eel ja järel.
Jutt, et tegemist on ajutise maksutõusuga, ei kõla veenvalt, sest see eeldaks uue valitsuse fookuse seadmist avaliku sektori kuludele. Jah, valitsus on lubanud tõmmata kokku kümme protsenti kuludest kolme aasta jooksul, kuid see on liiga väike kärbe, et luua eeldus uues koalitsioonilepingus kokku lepitud maksutõusude tagasi pööramiseks.
Seotud lood
Eesti majandus on hakanud aeglaselt kasvama, ent taastumisprotsess saab olema pikk ja vaevaline, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Eesti konkurentsieelis on aastaid olnud lihtne ja soodne majandussüsteem ja mina soovitan sama teed jätkata, sõnas laevade ehitamise ja ümberehitamisega tegeleva LTH-Baasi juht Anton Maljugin.
Nii sise- kui ka välisnõudluse suurenemine toetavad Eesti majanduse kosumist aasta teisel poolel, kuid meie peamiste kaubanduspartnerite majandused on veel nõrgad ning maksutõusud pidurdavad tarbimist, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Rahandusminister Jürgen Ligi tunnistas Vikerraadiole antud intervjuus, et ta ei tea veel, kuidas korjatakse ettevõtetelt tulumaksu juba 2026. aastal, aga mõned tehnilised võimalused peaksid tema arust selleks olemas olema küll.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.