Valitsuse hirm majanduse langusse rääkimise pärast on võrdlemisi õigustatud, sest valitsuse enda poliitika tüürib majanduskasvu nullimise poole.
- Uusi maksuplaane tuleb ministeeriumite ühishoones seadusteks ette valmistada pealt 800 miljoni euro eest, vähemalt ühe puhul on seni ebaselge, kuidas see võimalikuks osutub Foto: Andras Kralla
Eelmisel nädalal pragasid peaminister Kristen Michal ja rahandusminister Jürgen Ligi konjunktuuriinstituudi direktori Peeter Raudsepa korralikult läbi. "Kui me ise ennast üles kütame, räägime seda turgu ja majandust väiksemaks, elu ebakindlamaks, siis küllap see ka saabub,” ütles Michal.
Võiks arvata, et ühe tillukese konjunktuuriinstituudi sõnumid nüüd liiga suurt rolli ei mängi terve majanduse kahandamisel. Aga võib-olla on küsimus ka selles, kui lähedal me sellele oleme, et kellegi repliik võiks majanduse “väiksemaks rääkida”.
Praegu näikse kõik olevat ju tõusukursil. Suve alguse seisuga prognoositi Eestile järgmiseks aastaks enam kui 3 protsendi suurust majanduskasvu.
Eesti Pank: 3,6%.
Rahandusministeerium aprillis: 3,3%.
Swedbank: 2,8%.
SEB: 3,5%.
Need kaunid prognoosid olid aga tehtud nukra tõdemusega, et ega täpselt teada ei ole, mis suunas poliitilised otsused lähevad, enamgi veel, riigieelarve puudujääk ähvardas samal ajal jääda 4‒5% SKPst miinusse.
Seotud lood
Eesti ettevõtetele terendab rahaline võit, mis mõne firma puhul võib küündida sadadesse tuhandetesse, kui mitte miljonitesse eurodesse. Seda tingimusel, et intressimäärad jätkavad langemist.
Kaks, kolm või neli intressikärbet? Kuue kuu euribor vajub 3 protsendi lähedale, kuid juhtub see kuue kuu pärast, aasta pärast või sootuks järgmise aasta lõpuks, pole majandusanalüütikud ja finantsturud päris ühel nõul. Mõju Eesti laenuvõtjatele ulatub sadadesse miljonitesse.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.