Võrguarenduseks, taastuvenergia toetusteks ning süsteemikulude katmiseks saab kasutada sarnase sihtotstarbega tulusid nagu CO2 tasu ja ülekoormustasu, mis tähendab, et meil pole vaja võrgutasu tõsta, kirjutab Tööandjate Keskliidu juht Hando Sutter vastuses teemaveebi Tööstusuudised arvamusliidrite küsitlusele.
- Tööandjate Keskliidu juht Hando Sutter. Foto: Liis Treimann
Ennekõike ootavad tööandjad läbipaistvalt ja teadmuspõhiselt koostatud plaani energia varustuskindluse tagamiseks. Selle oluline komponent on konkurentsivõimeline lõpphind võrreldes Eesti konkurentriikidega.
Energiatootmine peab muutuma puhtamaks. Lisanduvad taastuvenergia võimsused kasvatavad küll hooajati pakkumist, kuid samas langevad pakkumiste tipud samadele aegadele ja seetõttu võib ikkagi tekkida puudujääke ajal, mil päikest ja tuult on vähem. Sellisteks perioodideks peame ka Eestis tagama juhitavate elektritootmisvõimsuste olemasolu.
Mandri-Euroopa elektrivõrgu sagedusega sünkroniseerimisega tekib oht, et varustuskindluse ja bilansi tagamine tõstab oluliselt reguleeritud energiatasusid. Sõltumata elektrihinnast võib see Eesti majanduse konkurentsipositsiooni tugevalt kahjustada. Peame varustuskindluse tagamisel rohkem tähelepanu pöörama ka kaasnevale maksumusele.
Äripäeva tööstusuudiste teemaveeb küsis sektori arvamusliidritelt energiahindade ja maksude kohta. Loe töösturite seisukohti
Tööstusuudised.ee.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Raske on nõustuda uue ja ootamatu sagedusreservide kulude katmise tasuga, mis saab meil olema suurem kui teistes riikides ja mis annaks täiendava hoobi meie konkurentsivõimele, kirjutab Estonian Celli juht Siiri Lahe vastuses teemaveebi Tööstusuudised arvamusliidrite küsitlusele.
Kasumite maksustamine on keeruline majanduspoliitiline teema, mis sõltub palju isiklikest vaadetest ja kus nihverdajate ID-kaartidel ei tohiks olla kirjas eestlane ega resident, leiab masinatööstusettevõtte Radius Machiningu asutaja Veljo Konnimois vastuses Tööstusuudiste arvamusliidrite küsitlusele.
Teenuste hinnatõusu toel galopeerivat inflatsiooni pidurdab veidi energiahindade langus, siseturul tõusevad hinnad hoolimata nõudlusest või sisenditest ning uuest aastast on oodata uut tõuget.
Ampritasu, mida tuleb tasuda Elektrilevi alajaama juures võrguga liitumiseks, kasvab septembrist eratarbijale pea 400 eurole.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.