Euroopa lõunapoolsete riikide vaade USA valimistele on sarnane, aga samas siiski mõnevõrra erinev, kirjutab Äripäeva Lõuna-Euroopa kolumnist Lauri Vahemeri.
- Vahemere ääres peljatakse, et ettearvamatu Donald Trump viib majanduses ja poliitikas USA ja Euroopa Liidu kokkupõrkekursile. Foto: Imago/Scanpix
Donald Trumpi valimisvõit vallutas esileheküljed ja täitis uudistekanalid analüüside ning rohkete kommentaaridega ka siin, Vahemere ääres. Kindlasti mitte vähemal määral kui meil Eestis, pigem rohkemgi. Küll aga on olnud erinev toimunu käsitlemise fookus.
Kui Eestis on seoses USA presidendivalimistega olnud keskmes ennekõike julgeolekuteemad, konkreetsemalt küsimus, kas USA toetus Ukrainale jätkub ja milline saab olema Trumpi poliitika NATO ning Euroopa julgeoleku tagamise osas, siis siin on arvamusliidrite seas peamine teema olnud pigem, kas senine ja meile harjumuspärane asjade korraldus maailmas jääb püsima?
Kohe valimistejärgsel päeval sattusin ühele siinsete arvamusliidrite ja ekspertide USA-teemalisele arutelule. Tunnetatav oli kui mitte šokk, siis teatav jahmatus kindlasti, et erinevalt prognoosidest olid tulemused selgunud sedavõrd kiiresti ja võitja oli juba teada. Nii et reaktsioonina Trumpi ootamatult veenvale võidule kerkisid peamiste küsimustena kohe üles, miks USAs seekord ikkagi nii läks ja kas toimunu peegeldab laiemat trendi Lääne demokraatiates?
Tajutav oli mure senise liberaalse maailmakorralduse ja -majanduse, kohati ehk lausa enama pärast, arvestades, millele kõigele vaatamata ikkagi just selline tulemus tuli. Viimast süvendas veelgi enam osalenud ekspertide hinnang, et suurt osa valijaid huvitas seekord üksnes majandus ning kõigele muule vaadati seetõttu suuresti läbi sõrmede.
Läbiv järeldus oli, et USA ühiskond on väga lõhestunud ning lõppenud valimised peegeldasid üha suurenevat rahulolematust ühiskonnas seoses ebavõrdsuse ja rikkuse jagunemisega. Kasvanud on nende inimeste hulk, kes tunnevad ennast kõrvalejäetuna, ning tulemused räägivad nüüd oma keelt.
Vahemere vaatlus
Lauri Vahemeri on endine ametnik ja konsultant, keda töö ja elumere lained on paisanud nii Vanasse kui Uude Maailma. Neil päevil toimetab ta peamiselt Lõuna-Euroopa riikides. Oma Äripäeva veergudel ilmuvad blogis "Vahemere vaatlus" jagab ta kogemusi ja tähelepanekuid riikide ja rahvaste eripärast ning kõrvutab neid Eestiga. Oma eelmises sissekandes tõdes ta, et
Valenciat tabanud looduskatastroofi järelkajadest.
Kõiki Vahemere vaatlusi saad lugeda
SIIT.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Donald Trumpi presidendikampaaniasse meeletult raha kühveldanud USA äritegelane Elon Musk tundub põdevat radikaalset keskeakriisi, tõdesid ajakirjanikud Indrek Lepik ja Pille Ivask saates “Globaalne pilk”.
Euroopa ja Ameerika uus välispoliitika, Saksa poliitiline kriis ja Iisraeli edasine kurss.
Euroopa peab valmis olema selleks, et USA järgmine president Donald Trump lõpetab Ukraina toetamise ja teeb Ukrainale kahjulikke kokkuleppeid Vladimir Putiniga, rääkis saates “Kuum tool” Tallinna Ülikooli rahvusvaheliste suhete dotsent, ameeriklane Matthew Crandall.
USA presidendivalimistel võidutsenud Donald Trumpi kõrval seisnud ja kampaaniat rahastanud ettevõtjast Elon Muskist saab administratsioonis mõjukas tegelane, kes loodab antud panusest kasu oma ettevõtetele, rääkisid ajakirjanikud nädalat kokku võtvas arvamussaates “Äripäev eetris”.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.