Paljud Eesti kaupmehed maksavad kättejääva toidukauba hävitamisele pigem peale kui selle maha müüvad, kirjutab “parim enne” kaupade poe Sumena asutaja Oliver Sebastian Lamp.
- “Peamine põhjus, miks kaupmehed väärt kraami enne ära viskavad kui realiseerivad, on see, et poed ja tootjad ei taha näidata, et neil kaupa üle jääb,” kirjutab Oliver Sebastian Lamp. Pildil on valik Sumena lattu jõudnud kaupa. Foto: Liis Treimann
Kaubanduses on paratamatu, et täpseid koguseid on võimatu lõpuni prognoosida ja osa sissevõetud toidukaupa jääb müüjale kätte. Inimeste huvi “parim enne” toidu vastu on tegelikult väga suur – meie poodi jõudnud tooted ostetakse tavaliselt paari päevaga ära ning kahe aasta jooksul pole me ise ühtegi kaupa minema viskama pidanud. Ometi tunnistavad maaletoojad, poed või tootjad päris tihti ausalt, et viskavad kvaliteetse kauba pigem ära kui üritavad maha müüa.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Peaaegu igal õhtul istub Airi Hark Tallinna keskturu lähistel klapptoolil ja ootab. Mõnel päeval pikutab hoopis lamamistoolil ja kui on külmem ja tuulisem, toob Lasnamäelt kaasa magamiskoti. Tal on seljas mantel, mille all on veel ka jope: Airi tuleb siia nii -5 kui ka -15 kraadiga.
Eestlased ostsid riigi esimesest toidupäästmise poest Sumena novembris üle 30 000 toote, mis on 43% enam kui oktoobris, teatas ettevõte.
Toidupäästmise e-pood Sumena avas Tallinnas esimese päris kaupluse. Tavapoodide rekordiline hinnatõus kasvatanud nõudluse soodsama toidu vastu lakke, ütles poe üks asutaja Oliver Sebastian Lamp.
Haritava maa hinnakasv on ületanud pensionifondide tootlust pea kümnekordselt, selle tõus on ületanud ka Tallinna börsiindeksit. Järgnevas analüüsis näitame nii eluruumide, metsa, põllumaa, kulla, aktsiate kui ka pensionifondide hinnamuutusi viimastel aastakümnetel.