• OMX Baltic0,26%290,9
  • OMX Riga−0,29%865,55
  • OMX Tallinn0,44%1 830,18
  • OMX Vilnius0,31%1 139,55
  • S&P 5000,64%6 032,99
  • DOW 300,11%44 469,24
  • Nasdaq 1,27%19 637,67
  • FTSE 100−0,15%8 570,77
  • Nikkei 2250,72%38 798,37
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%103,48
  • OMX Baltic0,26%290,9
  • OMX Riga−0,29%865,55
  • OMX Tallinn0,44%1 830,18
  • OMX Vilnius0,31%1 139,55
  • S&P 5000,64%6 032,99
  • DOW 300,11%44 469,24
  • Nasdaq 1,27%19 637,67
  • FTSE 100−0,15%8 570,77
  • Nikkei 2250,72%38 798,37
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%103,48
  • 04.02.25, 16:30

Tea Danilov: laseme riigi nutikalt oma andmete ligi

Eesti heaoluriigi kestlikkus sõltub suuresti sellest, kui tõhusalt suudame ennetada elustiilihaigusi, töötust ja haridustee varajast katkestamist. Andmed aitavad, kuid neid peab saama riigiga jagada, kirjutab Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Tea Danilov.
  • Tea Danilov. Foto: Arno Mikkor
Riigil on inimeste kohta palju andmeid ja oleme korduvalt kuulnud, et kasutagu riik neid ometi paremini. Paljudele tuleb aga üllatusena, et riik ei tohi inimese kohta ühel eesmärgil kogutud andmeid kasutada teisel eesmärgil, näiteks haiguste või töötuse ennetamiseks. Samal ajal küsivad eraettevõtted inimestelt andmekasutuse nõusolekuid igal sammul, seda eeskuju võiks ka riik järgida.
Teaduskirjanduses on esile kerkinud termin „digitaalne heaoluriik“ (digital welfare state), mille keskmes on isikupärastatud avalikud teenuseid, mis vastavad konkreetsete inimeste vajadustele.
Näiteks saaks andmeanalüüs soovitada inimesele ennetavaid teenuseid, mis lähtuvad tema individuaalsetest haigusriskidest, töötuks jäämise või haridustee enneaegse katkemise riskist. See suurendaks nii inimeste heaolu kui ka riigi rahakasutuse tõhusust.
Vananeva ühiskonna vältimatus
Eesti kui vananeva elanikkonnaga heaoluriigi kestlikkus sõltub suuresti sellest, kui tõhusalt suudame ennetada elustiilihaigusi, töötust ja haridustee varajast katkestamist.
Praegu kutsutakse inimesi vähi sõeluuringutele vaid soo ja vanuse alusel, kuid terviseandmete põhjal võiks arvesse võtta ka muid vähiriski suurendavaid tegureid. See suurendaks oluliselt sõeluuringute tõhusust, aidates haigusele varem jälile jõuda ja seda kergemini ravida.
Hariduses aitaksid andmepõhised tööriistad varakult märgata õpilaste õpiraskusi või andeid ning toetada karjäärivalikuid. Sotsiaalvaldkonnas saaks ennetava ümberõppe või karjäärinõustamise abil aidata neid, kellel on suurem oht töö kaotada.
See kõik viib juba väikeste edusammude korral suure rahalise võiduni. Näiteks kui andmepõhine ennetus aitaks südame-veresoonkonna haiguste kulusid vähendada kuuendiku võrra, hoiaks Eesti tervishoiusüsteem kokku 50 miljonit eurot aastas.
Kui tööpuudus väheneks ühe protsendipunkti võrra, kasvaks SKP 800 miljoni euro võrra. Kui keskhariduse katkestamist õnnestuks poole võrra vähendada, võidaks riik iga vanusekohordi kohta üle 50 miljoni euro.
Teisese andmekasutuse keeld takistab
Samas tuleb teadvustada, et andmepõhise ennetuse keskmes on riigi proaktiivne ehk teisene andmekasutus. See tähendab, et riik analüüsib inimese andmeid omal algatusel, lähtudes tema eeldatavast tahtest.
Näiteks eeldades, et inimene soovib, et tema haigusriske tuvastataks ja vajadusel diagnostilisi ja muid ennetavaid teenuseid soovitataks. Praegu pole see üldjuhul võimalik. Inimese andmete töötlemiseks vajab riik, et inimene ise esmalt taotluse esitaks või muul moel oma tahet väljendaks, näiteks ise arstiga ühendust võtaks või Töötukassasse kohale läheks.
Eestis on suur samm proaktiivsuse poole astutud sündmusteenustega, mille korral riigiasutuste vahelise andmetöötluse käivitab inimese mingi kindel elusündmus: lapse sünd, abiellumine või välismaalt Eestisse kolimine.
Neil juhtudel saab inimene teavituse talle kohalduvatest teenustest ja toetustest ning peab üksnes kinnituse andma, taotlusi esitada ei ole tarvis. Riigiasutuste algatatud andmetöötlust, mille eesmärk on inimeste jaoks negatiivseid elusündmusi ennetada, näiteks hoida ära raskeid haigusi või töötuks jäämist, saaks käsitleda selle loogika edasiarendusena.
Siiski vajab proaktiivsus kui senistest normidest lahknev riigipoolne sekkumine inimese autonoomiasse põhjalikku ühiskondlikku arutelu. Andmete alusel inimeste olukorda ja vajadusi hindav ja digikanalite kaudu inimestega suhtlev riik kujutab endast ohtu inimeste põhiõigustele nagu autonoomia, andmekaitse ja eraelu puutumatus. Digisüsteemid võivad teha vigu.
Väiksema digipädevusega inimeste juurdepääs teenustele võib halveneda. Riik võib saada andmemonopoli, mis võib tuua kaasa võimu koondumise tehnokraatide kätte.
Võimalus anda riigile nõusolek
Selleks, et inimesed oleksid võrdne osapool oma andmeid puudutavates otsustes, peab neil olema võimalik hõlpsasti näha ja mõista, milliseid nende andmeid riik kasutada soovib, mida see neile tähendab ning kuidas nad saavad oma andmete kasutamist kontrollida.
Üks võimalus oleks Eestis juba kasutusel oleva andmejälgija ja ettevõtetele suunatud nõusolekuteenuse põhjal välja arendada terviklahendus, mis võimaldaks inimestel näha ja hallata, kuidas nende andmeid ennetusmeetmete pakkumisel kasutatakse.
Igaüks saaks siis ise otsustada, kas ta soovib anda riigile loa oma andmete töötlemiseks, et saada vastu pakkumisi tema individuaalseid riske maandatavateks teenusteks. Isik võib näiteks otsustada, et on nõus oma haridus- ja tööturuandmete sel eesmärgil jagamisega, kuid ei nõustu oma terviseandmete jagamisega. Seega jääb kontroll andmete töötlemise ulatuse üle täielikult talle endale.
Selline lähenemine oleks ka Euroopa tasandil uuenduslik, edeneks nii digiriigi kuvand kui ka inimeste andmekirjaoskus. Kuid mis kõige tähtsam, suudaksime tõhusamalt ennetada haigusi ja sotsiaalprobleeme ning paraneks inimeste elukvaliteet.
Pane eduidee kirja ja võida 10 000 eurot!
Edukas Eesti on Äripäeva, Helmese, Elengeri (endine Eesti Gaas), If Kindlustuse, Ellex Raidla Advokaadibüroo, Swedbanki ja Verstoni konkurss, kuhu ootame Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid arvamusloo vormis.
Konkursil saab osaleda kuni kahe võistlustööga, artikli maht on kuni 5000 tähemärki (koos tühikutega). Kesksed hindamise kriteeriumid on ideede algupärasus, teostatavus ning särav esitus. Grand prix toob võitjale 10 000 eurot, teine koht 3000 ja kolmas 2000 eurot.
Žüriisse kuuluvad korraldavate ettevõtete omanikud ja juhid, konkursi viib läbi Äripäeva arvamustoimetus. Konkurss lõpeb 31. märtsil 2025.
Võistlustööd ilmuvad Äripäeva arvamusosas avatud erirubriigis ja Eduka Eesti Facebooki lehel. Võistlustöö ja autori pildi saab esitada siin. Tehniliste probleemide ja lisaküsimuste korral kirjutage meile [email protected].

Seotud lood

Arvamused
  • 02.02.25, 09:00
Karl Märka: paneme ESG päriselt toimima
Riik ei peaks sekkuma ideede ja tehnoloogiate vabasse konkurentsi, see teeb ka üllastele ideedele karuteene, kirjutab Karl Märka arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Arvamused
  • 28.01.25, 16:23
Toivo Tomingas: Euroopa raudtee viigu Paldiskisse
Eduka Eesti idee otse Infortarile!
Euroopa laiusega Rail Balticu raudtee haru tuleks tõmmata Paldiskisse, kirjutab Toivo Tomingas arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Arvamused
  • 22.01.25, 06:00
Urmas Isok: jätkem soig, seame Eestile uued sihid
Eesti jätkusuutlikkuse ja heaolu kasvu tagab üksnes majanduskasv, mille saavutamine toetugu kuuele vaalale, kirjutab ettevõtja Urmas Isok arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Arvamused
  • 24.01.25, 12:30
Tiia Vissak: lisame (üli)kooli ainekavadesse kohanemisõpetuse
Meie haridussüsteemi oleks vaja kohanemisõpet, et oleks julgust vaielda ja mõelda “kastist välja”, mis annab eeldused uuteks lahendusteks, edulugudeks ja seega majanduskasvuks, kirjutab Tartu Ülikooli rahvusvahelise ettevõtluse kaasprofessor Tiia Vissak arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
  • ST
Sisuturundus
  • 04.02.25, 15:24
Rahakratt: varem sõitsin roikaga, mis pidevalt lagunes, kuid enam mitte
Hiljuti miljonäristaatusesse jõudnud investor Rahakratt hoolimata finantsvabadusest priiskama ei kuku – luksusautode kollektsiooni omamise asemel sõidab ta ringi rendiautoga ning seetõttu pole ta ka eriti kursis palju furoori tekitanud automaksuga.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele