Gini koefitsent näitab tulude jaotuse ebavõrdsust ühiskonnas. Kui Gini on 0, siis jaotub tulu kõigile võrdselt, kui 1, läheb kogu tulu ühele isikule, selgitab TLÜ vanemteadur Marge Unt vastukajas Meelis Mandeli kolumnile.
Madal Gini ei näita otseselt ostujõudu: võidakse olla ühtviisi rikkad või vaesed. Laias maailmas on siiski näha seost arengutaseme ja Gini vahel: Rikkas Euroopas, Kanadas ja Austraalias on elanike sissetulekud võrdsemalt jaotunud. Kõige ebavõrdsemalt jaotub tulu Aafrikas.
Viimastel aastakümnetel on ebavõrdsus tõusnud seal, kus see oli veel 1980-ndate alguses madal: ekskommunistlikus Ida-Euroopas, sh Eestis ja ka Hiinas. Samuti läks tulujaotus ebavõrdsemaks Skandinaavias, va Norra. Ainus suurriik, kus varasem suur ebavõrdsus on vahepeal veelgi paisunud, on USA.
Kus oleme täna? Meelis Mandel arvas 6.02 Äripäevas Gini indeksile viidates: "pole ühtegi tõsiseltvõetavat argumenti väitele, et enamteenimise lisamaksustamine vähendab varanduslikku ebavõrdsust". Gini absoluutnäidu ja trendide põhjal saab ka hoopis vastupidi argumenteerida. Eurostati 2011 andmetel jäi Gini Euroopas vahemikku 0,35-0,23, st madalaima ja kõrgeima Gini vahe on 0,12. Kui väike peaks olema vahe Põhjamaadega, et nende Gini oleks "pea meie tase", nagu Äripäevas väideti? Mulle tundub, et kui Eesti Gini on 0,32 ehk 0,10 võrra Norrast, 0,08 Rootsist ja 0,06 võrra suurem Soomest, on vahed siiski märkimisväärselt suured.
Ebavõrdsuse 2011 tabelitipus oli Läti 0,35. Eesti Gini troonis euroedetabeleid aastatuhande alguses, kuid järgnes majandustõus ja vahed sissetulekutes vähenesid. On väga positiivne, et kriisi ajal pole meil toimunud ebavõrdsuse suurenemist.
Seotud lood
Viimase kaardina astmeliselt suureneva tulumaksu teemal lahvatanud diskussioonis avalikustasid sotsiaaldemokraadid esmaspäeval oma tulumaksureformi kava. Arvutasin kiirelt läbi, vaatasin kuvarilt seda mitmekohalist eurosummat, mida ma igas kuus sotside võimule tulles kaotaksin, ja tõdesin, et ei saa minust sotside valijat ka seekord, kirjutab kolumnis Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.