2008 ülemaailmne finants- ja majanduskriis sundis ettevõtjaid tegema radikaalseid muudatusi, mis muutis ettevõtted tunduvalt efektiivsemaks ja tootlikumaks. Globaalses võrdluses on Eesti kulud tasemel, mis odavaid või madala kvaliteediga tooteid enam tööstuslikult valmistada ei võimalda. Need tööstused, mis tegid odavat allhanget (st müüsid odavat töötundi) on tegevuse lõpetanud, kirjutab ETKLi volikogu aseesimees Meelis Virkebau.
Tööstusettevõtted on lähiturgudel ikka konkurentsivõimelised ning sellele on oluliselt kaasa aidanud oluliste ekspordi sihtriikide (Soome, Rootsi) tugev majandus. Samuti on ekspordi ja konkurentsivõime kasvu Skandinaavia suunal soodustanud meie lähedus neile turgudele, väikeste tellimuste kiire ja paindlik täitmine, tellijaga koostöös toimuv uute toodete arendus, kvaliteet, tipplogistika, piisavalt kaasaegne tehnoloogia ja oskustööjõud.
Eesti eksportiva tööstuse konkurentsivõime järgmisel kümnel aastal sõltub suutlikkusest teha koostööd ettevõtete, riigi ja ülikoolide vahel. Ettevõtted ootavad riigil stabiilse maksukeskkonna hoidmist ja tarka ELi suuna hoidmist. Eesti tööjõud on praegu kõrgelt maksustatud, see pidurdab ettevõtluse arengut ja uute töökohtade loomist. Tööjõu maksude alandamist võimaldaks vähem valus tarbimise, omandi jne. maksustamine. Kohe tuleks lõpetada jutud dividendide maksustamisest sotsiaalmaksuga, sest see mõjuks ettevõtlus- ja majanduskeskkonda halvendavalt, eriti halb oleks mõju meie paljudele väikeettevõtetele. Euroopa struktuurfondide kasutamise prioriteediks peaks olema ettevõtete konkurentsivõime ja ekspordi kasv. Põhja-Ameerika ja Aasia riikidega konkureerimiseks tuleks toetada euroliidu arengut riikide föderatsiooniks muutumise suunas.
Ettevõtete ja ülikoolide koostöö arenduses peitub palju võimalusi ettevõtete toodangu väärtuse suurendamiseks. Ettevõtjad peaksid osalema õppekavade kaasajastamises, et lõpetanu oskused ja teadmised vastaks paremini tööturu nõudmistele. Ülikoolide katselaborid ja õppejõudude teadustööd vajavad analüüsi, just sealt võime saada tõuke uute toodete loomiseks.
Tuleviku konkurentsivõime kindlustamiseks on oluline soodustada koostööd majandusharu ettevõtete vahel ja erialaliitude ettevõtete vahel (näiteks tarbekaupade tootjate koostöö masinaehituse ja infotehnoloogia ettevõtetega).Riik peaks enam kasutama majandusharuliite kui valdkonna kompetentsikeskusi, kellega koos oleks reaalne luua riigi süsteemne ettevõtluse strateegia järgmisteks aastateks.
Seotud lood
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.