Perefirmast rääkides võiks tõmmata paralleeli tavalise perega. Iga pereliige mõistab, et tema töö, otsused ja valikud mõjutavad otseselt tema lähedaste tulevikku. Iga liige hindab ja väärtustab oma lähedast. Ehk on seetõttu ka pühendumus suurem, kirjutab Salon+ juht Helena Lõhmus.
Üks argument pereärimudeli toetuseks on avatum ja sügavam arutelu mis tahes muudatuse või uuenduse üle. Pereliikmed võtavad vastutuse igas teemas kaasa mõelda ilmselt põhjalikumalt kui tavaline palgatöötaja, kelle kohustus ja vastutus jääb töölt lahkudes sageli kontorisse. Nõupidamised ja vaidlused (millest tihti koorub päris huvitavaid lahendusi) on vabamad, ei kapselduta hierarhiasse või rollidesse, sest ajada on ühine asi.
Eesmärk on tõepoolest ühine, mitte tühipaljas loosung. Huvi eesmärki saavutada on suurem ja kirglikum kõigil ärisse kaasatud pereliikmetel. Vastutus oma rolli täitmise ees firmas on tõenäoliselt samuti suurem, sest pereäris töötajad ei saa enesele lubada mõtet, et ah, mis see minu asi on. Samuti ei pruugi hierarhial pereäris üldse kohta olla. On rollid, vastutusvaldkonnad ja kokkulepped, aruteludest sündivad uuendused.
Missuguseid küsimusi tasuks endale esitada pereäri rajades, loe tänase Äripäeva paberväljaandest.
Seotud lood
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.