Eesti kapitaliturg “eemaldati olümpiamängudelt“ pärast viimast finantskriisi, kirjutab Swedbanki privaatpanganduse divisjoni tegevdirektor Vaiko Tammeväli.
Pakun diskussiooniks välja idee ühendada Tallinna ja Helsingi börs, mis mõlemad kuuluvad Nasdaq OMXile. Tuues paralleeli spordiga, siis üks võimalus on panustada rahva meelitamisele tühjadele tribüünidele ehk tuua rohkem ettevõtteid ja investoreid Tallinna börsile. Teine võimalus on mõelda, kuidas viia sport sinna, kus on rahvas. Üks edukamaid näiteid on rannavõrkpall, mis ei ole mitte ainult olümpiaala, kuhu pileteid raske saada, vaid mis valiti fännide poolt Londoni 2012.aasta olümpia kümne meeldejäävama võistluse hulka. Tallinna börsi ühendamine Helsingiga muudaks meid globaliseeruvas maailmas kindlasti atraktiivsemaks.
Tallinna börsi turukapitalisatsioon on täna alla 2 miljardi euro, Helsingi börsil aga umbes 135 miljardit eurot. Paljud Eestis tegutsevad atraktiivsed ettevõtted juba on Helsingis noteeritud (Neste, Stockmann, HKScan, Citycon) ja börside ühendamine tagaks kohalikule investoritele parema ligipääsu nendesse investeerimiseks. Eraisikute finantsvarad on Eestis 6 600 eurot per capita ja Soomes aga 36 800 per capita – ressurss, mida finantsturule investeerida, on kordades suurem ning investoritel pikaajalisem kogemus nii aktsiaturgude tõusudest kui mõõnadest. Kahjuks on Soome jaeinvestoril Tallinna börsile investeerida praegu ebamugavam ja kulukam koduturuga võrreldes ning kindlasti ei saa alahinnata usalduse faktorit järelevalve aluste asjus, kuna elatakse teises infoväljas.
Üksikute ettevõtete, võlakirjade noteerimine Tallinna börsil on samm õiges suunas, samuti tuleb järjepidevalt meelitada Eestisse institutsionaalseid investoreid. Samas on meie majandus juba tihedalt Soomega seotud ja Tallinna ning Helsingi börsi ühendamine oleks tugev sõnum kapitalituru terviklikul arendamisel. Soovin näha Merko Ehitust ja Nordeconi ühes nimekirjas koos Lemmikäinen ja YIT OYga. Usun, et sellest võidaksid nii ettevõtjad kui jaeinvestorid.
Olümpiakomitee algul viidatud otsusele järgnes vastureaktsioon, mille käigus ühendasid isegi kaks “vana sõpra“ USA ja Iraan jõud, et teha muudatusi maadlusreeglites, et ala oleks lihtsamini jälgitav. Rahvusvaheline Olümpiakomitee otsustaski 8. septembril, et maadlus jätkab olümpiaalana vähemalt kuni 2024. aastani. See on hea näide, kuidas ühiselt ja selge eesmärgi nimel tegutsedes on võimalik saavutada ka kohati võimatuna näivat eesmärki. Eesti peaks kapitalituru arendamisel peaks olema eesmärk luua keskkond, kus ettevõtted ja investorid teineteist leiavad. Kui börside ühendamine tundub esimese sammuna sellel teel liiga radikaalne, siis alustaks Baltic ja Nordic Nasdaq OMXi kodulehtede ühendamisega.
Seotud lood
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.